Postaci Pana Kleksa, pchły Szachrajki czy kota w butach, które wyszły spod ręki Jana Marcina Szancera będzie można od dziś (wtorek, 11 października) oglądać w Muzeum Przyrody i Techniki w Starachowicach. Rozpoczyna się Tydzień Pamięci, związany z 80. rocznicą zagłady getta w Wierzbniku.
Wystawa „Szancer, wyobraź sobie!” to kilkadziesiąt obrazów i rysunków tego artysty, na których wychowywały się kolejne pokolenia dzieci. Jak podkreśla wicedyrektor Muzeum Wioletta Sobieraj, wystawa przygotowana przez Muzeum Żydowskie Galicja pokazuje artystyczną drogę Szancera.
– Chcemy pokazać, jak to się stało, że ten człowiek o niesamowitej wyobraźni tworzył rysunki, które stawały się czasem ważniejsze od treści, którą miały zobrazować – dodała.
Biografia autora ukazana jest w baśniowej aranżacji. Jest przede wszystkim atrakcją dla najmłodszych widzów, którzy sami mogą stać się tu bohaterami baśni. Jednocześnie, ekspozycja ma inspirować dorosłych do refleksji i dyskusji nad rolą polskich Żydów w rozwoju polskiej kultury i sztuki w XX wieku.
Wernisaż wystawy odbędzie się o 10.30. Po nim zaplanowano warsztaty ilustratorskie dla dzieci. Rysunki Szancera z niezastąpionym Panem Kleksem będzie można oglądać w muzealnej galerii w Wieży Ciśnień do końca miesiąca.