Budowlana, produkcyjna i przemysłowa. To branże, w których najczęściej dochodzi do wypadków przy pracy w wojewódzkim świętokrzyskim.
Adam Derza, Okręgowy Inspektor Pracy w Kielcach informuje, że w naszym regionie liczba wypadków przy pracy od kilku lat utrzymuje się na podobnym poziomie.
– Zależy ona, chociażby od inwestycji realizowanych w danym okresie w naszym regionie. Jeżeli jest ich więcej, to również i wypadków przy pracy jest więcej. Natomiast nie obserwujemy jakiegoś istotnego wzrostu wypadków. W 2021 roku zbadaliśmy około 40 wypadków. Należy pamiętać, że te zgłaszane do nas i badane przez inspektorów pracy, to są wypadki ciężkie, śmiertelne i zbiorowe. W przypadku lekkich nie prowadzimy statystyk, dodał Adam Derza.
Przyczyny wypadków przy pracy leżą w trzech płaszczyznach, tj. organizacja pracy, technika i ludzie. Tomasz Barański, nadinspektor pracy w Okręgowym Inspektoracie Pracy w Kielcach informuje, że najczęstszym powodem wypadków w pracy jest czynnik ludzki.
– Jeśli chodzi o nadzór, kierowanie i przygotowywanie pracowników pod kątem szkoleń i organizacji pracy, czynnik ludzki będzie również w przyczynach organizacyjnych. Czynniki ludzkie, to ewentualne złe przygotowanie do pracy, brak kompetencji, czy wiedzy. To także nieuwaga, zmęczenie, ale też kwestie związane z aspektami psychologicznymi, czyli np. stresem, dodał Tomasz Barański.
Andrzej Cegła, Okręgowy Inspektor Pracy w Warszawie informuje, że już od kilku lat inspekcja prowadzi systematyczne kontrole w zakładach pracy, szczególnie w branży budowlanej.
– Prowadzimy również na dużą skalę prewencję i mam nadzieję, że za rok lub dwa efekty naszych działań będą widoczne, a tych wypadków będzie jeszcze mniej. Jednak niestety nigdy nie będzie tak, że tych wypadków nie będzie w ogóle. Chodzi nam o zminimalizowanie ich występowania, dodał Andrzej Cegła.
Prof. Zbigniew Koruba, rektor Politechniki Świętokrzyskiej, uczelni która kształci m.in. przyszłych budowlańców podkreśla, że bezpieczeństwo w pracy jest priorytetem, dlatego uczelnia kształci również na kierunku Inżynieria bezpieczeństwa.
– Nie wykluczamy, że w przyszłości będziemy również dla naszych studentów z pozostałych kierunków organizować szkolenia z zakresu bezpieczeństwa pracy, dodał prof. Zbigniew Koruba.
O przyczynach wypadków w pracy dyskutowali dziś specjaliści na Politechnice Świętokrzyskiej. Organizatorem spotkania była Państwowa Inspekcja Pracy, a współorganizatorem Politechnika Świętokrzyska oraz Fundacja Kultury Bezpieczeństwa.