XD, dzban oraz śpiulkolot – to młodzieżowe słowa roku wybrane w ubiegłych latach. Jakie będzie następne? Dowiemy się już niebawem. Wydawnictwo Naukowe PWN organizuje kolejną, ósmą już edycję plebiscytu.
Przewodniczącym jury jest profesor Anna Wileczek, językoznawca z Uniwersytetu Jana Kochanowskiego. Jak mówi, do 8 listopada można przysyłać swoje propozycje.
– Oczekujemy na zgłoszenia nowych, bądź popularnych wśród młodych ludzi słów, wyrażeń, powiedzeń. Po 8 listopada będziemy obradować nad propozycjami, wybierzemy te, które mają największą frekwencję, spełniają wymagania regulaminowe oraz są interesujące – informuje profesor Anna Wileczek.
Do drugiego etapu przechodzi 20 słów lub zwrotów wybranych przez jury. Internauci głosują na te, które uważają za najlepsze. Mają czas do 30 listopada. Słowo, które wskaże najwięcej osób, wygra.
Profesor Anna Wileczek przyznaje, że w ostatnich latach plebiscyt budził wiele emocji i był mocno komentowany w mediach, zarówno tych tradycyjnych jak i społecznościowych. Młodzieżowe słowo roku pojawiało się w reklamach, ale również w wypowiedziach polityków.
– Język młodego pokolenia jest jednocześnie językiem bardzo wpływowym. Zyskuje bardzo szeroki oddźwięk społeczny, ze względu na to, że współczesna kultura jest nastawiona na preferowanie i propagowanie młodości – twierdzi profesor Anna Wileczek.
Propozycje młodzieżowego słowa roku można zgłaszać poprzez formularz dostępny na stronie internetowej plebiscytu PWN.