Prowadzi ostrowiecki Dom Ulgi w Cierpieniu Jana Pawła II, organizuje badania i opiekę dla niepełnosprawnych dzieci i dorosłych, a także festyny przy parafiach i wydarzenia kulturalne. Prężnie działająca Akcja Katolicka w Ostrowcu Świętokrzyskim przy kolegiacie pw. św. Michała Archanioła w najbliższy weekend będzie świętować 25-lecie działalności po reaktywacji.
Ks. Paweł Anioł, dyrektor ostrowieckiego hospicjum przypomina, że Akcja Katolicka w całym kraju powstała w 1933 roku i działała do 25 sierpnia 1949 roku. Wówczas władze komunistyczne wydały dekret mówiący o zakazie działalności m.in. organizacji katolickich. Akcję Katolicką w diecezji sandomierskiej odbudowano w 1997 roku.
– Doprowadził do tego ówczesny biskup diecezji sandomierskiej Wacław Świerzawski. Wydano również rozporządzenie Rady Ministrów w czasie rządu Leszka Millera i od tamtej pory Akcja Katolicka mogła działać legalnie – przypomina duchowny. Przed wojną AK prowadziła domy kultury w Ćmielowie i Szewnie. Ks. Anioł twierdzi, że prekursorami OSP i KGW na wsiach byli w właśnie członkowie Akcji Katolickiej, bo to oni podtrzymywali tradycje kościelne.
Pierwszą inicjatywą Akcji Katolickiej w Ostrowcu Świętokrzyskim po reaktywacji było powołanie świetlicy środowiskowej przy kolegiacie. Organizowane były festiwale, przeglądy i konkursy piosenek wraz z Miejskim Centrum Kultury. Dzisiaj największym dziełem jest hospicjum i towarzyszące mu działalności. Jak dodaje ks. Paweł Anioł, do dziś zachował się sztandar ostrowieckiej sekcji męskiej. Schowany był w kominie kolegiaty, na odkrycie czekał ok. 70 lat.
– Nie został oddany komunistom, ale w czasie PRL-u musiał być używany, ponieważ korona orła została zaszyta. Zostawiamy to jak jest, jako świadka historii – mówi ks. Paweł Anioł.
W najbliższy piątek i sobotę dyrektor hospicjum zaprasza do wspólnego świętowania jubileuszu. W piątek, 14 października, o godzinie 18.00 w kościele św. Jana Pawła II na Koszarach koncert da Stanisława Celińska. Z kolei w sobotę z okazji jubileuszu odprawiona zostanie o godz. 11.00 msza święta w kolegiacie, wręczone zostaną podziękowania zaangażowanym w życie Akcji Katolickiej. O godzinie 14.00 przy hospicjum zaplanowano festyn dla mieszkańców.
Przed wojną Akcja Katolicka była największą organizacją ludzi świeckich. Między 1933 a 1949 rokiem należało do niej 750 tys. osób w Polsce.