Napędzane prądem lub wodorem autobusy oraz inne, nowoczesne rozwiązania w zakresie komunikacji publicznej prezentowane są w Targach Kielce. Trwają XVI Międzynarodowe Targi Transportu Zbiorowego TRANSEXPO. W imprezie bierze udział stu wystawców z dziewięciu krajów.
Nowinki informatyczne w transporcie
Reprezentujący firmę GMV Innovating Solutions Rafał Krzysiak zauważa, że w ostatnich latach transport zbiorowy uległ znaczącej zmianie, głównie za sprawą pandemii koronawirusa. Pojawiło się także wiele wyzwań związanych np. ze spadkiem liczby pasażerów i rosnącymi kosztami paliw.
– Jako firma skupiamy się na rozwiązaniach informatycznych, które dostarczamy dla branży transportowej. W ostatnich latach obserwujemy rosnące zainteresowanie innowacyjnymi rozwiązaniami, jak np. kasowniki z płatnościami kartami płatniczymi. Polega to na tym, że pasażer po wejściu do autobusu przykłada swoją kartę do czytnika na kasowniku, po czym system odnotowuje obecność tej osoby w pojeździe – mówił.
Wodór paliwem przyszłości?
W trakcie targów zaprezentowano premierowo także kilka nowych modeli autobusów. Jednym z takich pojazdów był 12-metrowy, napędzany wodorem autobus miejski, Arthur H2 Bus. Rafał Słomka, dyrektor techniczny w spółce ARTHUR BUS wyjaśniał, że pojazd cechuje duża oszczędność energii. Jego wartość jest wyceniana na kwotę nawet do 650 tys. euro.
– Możliwości autobusu są uzależnione od jego obciążenia. Jego średni zasięg na jednym tankowaniu to około 500 km. Jednak znaczący wpływ ma także ukształtowanie terenu, czy temperatura. Pojazd ma silniki elektryczne, znajdujące się w piastach kół. Jest to oś portalowa o mocy 2×125 kW – tłumaczył.
Urszula Kołodziejczyk, z Targów Kielce mówi, że zaprezentowane w środę nowe modele autobusów będzie można oglądać do końca imprezy.
– Jeśli jednak ktoś lubi bardziej klasyczne konstrukcje, to z pewnością odnajdzie się na wystawie autobusów zabytkowych. Przygotowaną przez Izbę Gospodarczą Komunikacji Miejskiej. Można tu znaleźć prawdziwe perełki: Jelcze, Ikarusy, a także przepiękną, francuską Somua. Pojazd reprezentuje warszawską komunikację miejską z lat 20. i 40. XX w. – dodała.
Premiera elektrycznego autobusu Pilea
Polska spółka ARP E-Vehicles zaprezentowała w Kielcach swój najnowszy elektryczny autobus Pilea 12E.
Prezes zaznaczył, że Pilea to w pełni polska myśl techniczna. Dodał, że mimo trudnej sytuacji gospodarczej i częściowego załamania łańcuchów dostaw, firma nie boryka się z problemami związanymi z brakiem podzespołów.
-Pilea to w pełni polska myśl techniczna, zaprojektowana przez polskich inżynierów z wykorzystaniem jak największej ilości komponentów pochodzenia krajowego i europejskiego. Nie mamy zaopatrzenia wprost z Chin, czy tego regionu świata. W ogóle nie odczuliśmy problemów z zaburzeniem łańcuchów dostaw, które mają miejsce. Udaje nam się uniknąć tego typu ryzyk. Wprowadzamy również program zastępowania kolejnych komponentów zagranicznych produkcją polską. Współpracujemy w tym zakresie z kilkoma firmami – powiedział prezes ARP E-Vehicles.
Targi TRANSEXPO zakończą się w piątek, 14 października.