Zabytkowa figura św. Dominika, po trwającej kilka miesięcy renowacji, wróciła na swoje historyczne miejsce, czyli skwer Stanisława ze Skalbmierza.
Kamienny monument, pochodzący z XVIII wieku, w latach powojennych został przeniesiony i umieszczony na murze cmentarnym w Skalbmierzu. Kilka dni temu, figura wróciła na skwer.
– Obiekt wymagał pilnych prac konserwatorskich – przypomina Kamil Włosowicz, członek zarządu Stowarzyszenia dla Skalbmierza.
Dodaje, że rzeźba została wykonana z wapienia pińczowskiego, a więc z materiału, który jest szczególnie narażony na warunki atmosferyczne. Widoczne były liczne pęknięcia, w niedługim czasie św. Dominik mógłby ulec całkowitemu rozpadowi.
– W związku z przeniesieniem figury wykonano nowy postument. Zakupiliśmy i zamontowaliśmy cokół wykonany również z wapienia pińczowskiego. Przeprowadzono szereg działań konserwatorskich, mających na celu usunięcie przyczyn destrukcji kamienia, wzmocnienie jego struktury, przywrócenie pierwotnych walorów rzeźbiarskich i zabezpieczenie obiektu przed dalszym niszczeniem – zaznaczył.
Figura została odrestaurowana w pracowni Michała Żeromińskiego, pod okiem Marcina Gruszczyńskiego, konserwatora dzieł sztuki.
– Uroczyste odsłonięcie i poświęcenie pomnika zaplanowane jest na 11 listopada, w trakcie obchodów Narodowego Święta Niepodległości – podkreśla Marek Juszczyk, członek Stowarzyszenia dla Skalbmierza.
W najbliższym czasie na cokole zamontowana zostanie pamiątkowa tablica. W planach jest również budowa chodnika z kostki brukowej, aby jeszcze bardziej uatrakcyjnić skwer.
Prace były możliwe dzięki ofiarności wszystkich tych, którzy wsparli w ubiegłym roku 2. Skalbmierską Kwestę na Rzecz Ratowania Cmentarnych Zabytków i Nagrobków, organizowaną przez Stowarzyszenie Dla Skalbmierza.
Figura ma 120 cm wysokości, a jej obwód to 110 cm. Przedstawia Św. Dominika ubranego w habit zakonny. W prawej dłoni święty trzyma księgę, w lewej dłoni pozostałość krzyża lub lilii. U stóp świętego po jego lewej stronie znajduje się pies trzymający w pysku pochodnię.