Wydział Zwalczania Przestępczości Środowiskowej powstał w strukturach Wojewódzkiego Inspektoratu Ochrony Środowiska. – Jego pracownicy będą zajmować się m.in. prowadzeniem postępowań, dotyczących nielegalnych składowisk chemikaliów – zapowiada Witold Bruzda, Świętokrzyski Wojewódzki Inspektor Ochrony Środowiska.
– Przede wszystkim są to działania interwencyjne, a więc inspektorzy nie wykonują kontroli planowych. Skupiają się na pozyskiwaniu informacji o nowych przestępstwach i realizują zadania związane ze zwalczaniem przestępczości – tłumaczy.
Inspektorzy prowadzą także działania operacyjne, które polegają m.in. na obserwacji terenu za pomocą drona.
– Bardzo ważna jest współpraca z policjantami, ponieważ chodzi tu także o zapewnienie bezpieczeństwa pracownikom tego wydziału. Wspólnie przygotowujemy materiał dowodowy, tak aby skierować wniosek do prokuratury o możliwości popełnienia przestępstwa – dodaje Witold Bruzda.
Krzysztof Gołębiewski, p.o. Zastępcy Głównego Inspektora Ochrony Środowiska, informuje, że to piąty tego typu wydział w Polsce.
– Mamy nadzieje, że te działania, które wprowadzamy, realnie przyczynią się do zmniejszenia liczby miejsc nielegalnego magazynowania odpadów. Wiemy, że Świętokrzyski Wojewódzki Inspektorat Ochrony Środowiska już wcześniej podejmował szereg działań, mających na celu zwalczanie przestępczości środowiskowej. Inspektorzy mają wiele sukcesów na swoim koncie. Życzę ich jeszcze więcej dla dobra nas wszystkich i dla dobra środowiska – podkreśla.
Wojewoda świętokrzyski Zbigniew Koniusz wyraża nadzieje, że kolejne narzędzie do walki z przestępstwami przyczyni się do zmniejszenia nielegalnych działań.
– Ta przestępczość nie zna granic. Nie zna granic międzynarodowych i nie zna granic między województwami. Są to zorganizowane grupy przestępcze, które w sposób wyrafinowany i przebiegły działają na szkodę środowiska – dodaje.
Senator Krzysztof Słoń z PiS zwraca uwagę na fakt, że współczesna przestępczość środowiskowa przybiera niejedną formę.
– Jedną z nich jest moim zdaniem terroryzm środowiskowy, który może spowodować zagrożenie na wielką skalę, dlatego bardzo istotne są działania państwa i odpowiednich jego służb w wykrywaniu i zwalczaniu tego typu przestępczości – podkreśla.
Jedno z postępowań, prowadzonych obecnie przez inspektorów dotyczy nielegalnego składowiska chemikaliów przy ulicy Prostej w Kielcach. W pobliżu szpitala Ministerstwa Spraw Wewnętrznych i Administracji znajdują się 24 mauzery, w których są m.in. pojemniki z rozpuszczalnikami. Składowisko odkryli pracownicy lecznicy. Wcześniej jedna z firm prowadziła w tym miejscu prace rozbiórkowe. Trwa ustalanie kto jest odpowiedzialny za przywiezienie pojemników na ten teren oraz co się w nich znajduje.