Niemal 1,5 mln zł z Ministerstwa Rodziny i Polityki Społecznej otrzymał Miejski Ośrodek Pomocy Społecznej w Ostrowcu Świętokrzyskim. Dzięki temu instytucja będzie realizować pilotażowy projekt reorganizacji usług społecznych: od opieki instytucjonalnej do świadczonej bardziej lokalnie.
Chodzi o to, aby osoby wymagające pomocy mogły wybrać, czy chcą skorzystać z pomocy instytucji całodobowej, czy ze wsparcia miejskich urzędników w miejscu swojego zamieszkania.
Jak informuje Magdalena Salwerowicz, dyrektor ostrowieckiego MOSP-u, pilotaż polega na wdrożeniu nowych działań pomocowych oraz na rozwinięciu już sprawdzonych pomysłów. To np. streetworking, czyli praca w terenie z osobami bezdomnymi.
– Od kilku lat pracujemy w środowisku z osobami w kryzysie bezdomności, mamy streetworkera i widzimy, że to jest bardzo dobre rozwiązanie, przynoszące rezultaty. Dlatego chcemy te działania zwiększyć, z większym nasileniem będziemy pracować w środowisku – podkreśla Magdalena Salwerowicz.
Innym zadaniem, które już się sprawdziło i wymaga kontynuacji jest szkoła rodzin, czyli nauka wspólnego spędzania czasu i rozwiązywania problemów dla rodzin z dziećmi. Ponadto, rozwijany będzie system mieszkalnictwa wspomaganego. MOPS chce współpracować również ze spółdzielniami mieszkaniowymi, aby ograniczyć liczbę eksmisji.
Poseł Andrzej Kryj, który uczestniczył w podpisaniu umowy między MOPS-em, a ministerstwem mówi, że gmina Ostrowiec Świętokrzyski jako jeden z 20 samorządów w Polsce bierze udział w pilotażu. Podkreśla, że jest to grono elitarne, które będzie miało wpływ na zmianę pracy opieki społecznej w przyszłości.
– Sam projekt opracowany przez ministerstwo jest pilotażowy i to on będzie decydował o tym, w jakim kierunku pójdą zmiany prawne w przyszłości, aby coraz bardziej usprawniać opiekę społeczną – wyjaśnia parlamentarzysta.
Z pilotażu, który potrwa do sierpnia przyszłego roku, skorzystają też osoby starsze i samotne, niepełnosprawne i niezaradne życiowo. Dzięki projektowi swoje kompetencje zwiększą też pracownicy socjalni.
Na skutek programu zostanie opracowany dokument o nazwie „Lokalny Plan Deinstytucjonalizacji”, który będzie wsparciem dla stworzenia zapisów ogólnopolskich związanych z reorganizacją pracy w polityce społecznej.
W Świętokrzyskiem pieniądze na podobny pilotaż otrzymał także powiat konecki.