Jeszcze w październiku pasjonaci historii i archeologii będą mogli przenieść się do czasów starożytnych, a to za sprawą najnowszej wystawy czasowej „Chotyniec – wrota do antycznej Scytii”, którą przygotowuje Muzeum Zamkowe w Sandomierzu. Ekspozycja będzie dostępna dla zwiedzających od 29 października do 2 grudnia 2022 roku.
Wystawa zaprezentuje efekty wykopalisk archeologicznych prowadzonych na grodzisku w miejscowości Chotyniec, położonej około 30 km na południe od Jarosławia, tuż przy granicy z Ukrainą. Na ekspozycji znajdą się również przedmioty pochodzące z terenów pogranicza polsko-ukraińskiego. Łącznie na zwiedzających będzie czekać ponad 140 archeologicznych artefaktów oraz 424 kopie złotych i srebrnych przedmiotów.
Kuratorem i autorem scenariusza wystawy jest dr Wojciech Rajpold, adiunkt w Dziale Archeologicznym Muzeum Zamkowego w Sandomierzu będący zarazem uczestnikiem badań archeologicznych w Chotyńcu.
– Z pewnością jednym z najciekawszych eksponatów będzie miecz odnaleziony w okolicach Rzeszowa, niedaleko ujścia Wisłoka do Sanu. Ponadto na wystawie będzie można zobaczyć także grociki scytyjskich strzał, naszyjniki oraz brązowe i żelazne szpile służące do spinania szat kobiet. Z kolei dla miłośników biżuterii prawdziwą gratką będą repliki złotych i srebrnych przedmiotów z kurhanu w Ryżanówce na Ukrainie, który stanowi obok Chotyńca największe odkrycie polskich archeologów. Z tego kurhanu zostanie także zaprezentowana replika szat scytyjskiej księżniczki – zapowiada.
Dyrektor Muzeum Zamkowego w Sandomierzu dr Mikołaj Getka-Kenig wskazał, że wystawa ma niezwykłe znaczenie w zakresie budowania ponadregionalnej współpracy między instytucjami kulturalno-naukowymi Świętokrzyskiego i Podkarpacia.
– To idealny przykład wspólnych działań, które służą szerzeniu wiedzy i edukacji, a także pogłębianiu naszej świadomości dotyczącej wspólnego, ale też odległego czasowo, bo sięgającego starożytności dziedzictwa – wyjaśnił.
Ekspozycję będzie można zobaczyć bezpłatnie, w ramach akcji „Darmowy listopad w rezydencjach królewskich”, czyli cyklicznej inicjatywy organizowanej przez Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego.
Wystawa została objęta patronatem honorowym wicepremiera, ministra kultury prof. Piotra Glińskiego, marszałka województwa podkarpackiego Władysława Ortyla oraz marszałka województwa świętokrzyskiego Andrzeja Bętkowskiego, a także rektora Uniwersytetu Rzeszowskiego prof. Sylwestra Czopka.