Streetworkerzy Miejskiego Ośrodka Pomocy Rodzinie, wspierani przez Straż Miejską i Policję, ruszą na ulice Kielc. Będą patrolować miejsca, w których przed chłodem chronią się bezdomni. Najczęściej sprawdzane są pustostany i altany śmietnikowe, a patrole odwiedzają te miejsca późnym wieczorem i nocą.
Jak informuje Angelika Kopczyńska, rzecznik Straży Miejskiej, w okresie jesienno-zimowym funkcjonariusze, razem ze streetworkerami, raz w tygodniu odwiedzają miejsca, w których mogą przebywać bezdomni.
– Niekiedy ich życie i zdrowie jest zagrożone, dlatego albo przewozimy ich do noclegowni, albo jeśli potrzebują pomocy medycznej, wzywamy odpowiednie służby ratunkowe. Nie wszyscy chcą jednak naszej pomocy – dodaje Angelika Kopczyńska.
Streetworking, czyli praca bezpośrednio na ulicy, to często jedyny sposób dotarcia do osób wymagających wsparcia. Obecnie, w Kielcach pracuje 2 streetworkerów, zatrudnionych w Miejskim Ośrodku Pomocy Rodzinie. Jednym z nich jest Andrzej Domański, który pełni tę funkcję od 10 lat.
– Naszą rolą jest dbanie o bezpieczeństwo bezdomnych. Regularne monitorujemy miejsca przebywania tych osób. Często kontrolujemy dworzec kolejowy, ponieważ wiele osób przyjeżdża z innych województw, ponieważ w Kielcach jest wiele placówek, które udzielają im pomocy. Mamy też sporo ośrodków leczenia uzależnień, dlatego większość osób po prostu zjeżdża, by przetrwać zimę – dodaje Andrzej Domański.
Streetworker zauważa, że podczas patroli między innymi w pustostanach, coraz częściej spotyka młodych ludzi.
– Niekiedy, to nie są jeszcze sensu stricte osoby bezdomne, ale są na prostej drodze do bezdomności. Pojawiają się narkotyki, dopalacze, problem staje się coraz większy, a nie ma aktualnie odpowiedniej profilaktyki. Często młodzi ludzie są pozostawieni sami sobie. Najczęściej są to osoby, które opuszczają zakłady opiekuńczo-wychowawcze, ale też dzieciaki bez nadzoru rodzicielskiego. Pamiętajmy, że danie pieniędzy, jedzenia czy ciepłego kąta na klatce bloku nie jest rozwiązaniem. To wręcz szkodzenie. Jeśli chcemy im pomóc powinniśmy wskazać miejsce gdzie mogą zwrócić się o realną długofalową pomoc – apeluje Andrzej Domański.
Katarzyna Wójcik, zastępca dyrektora MOPR mówi, że w ostatnich trzech latach, liczba bezdomnych w Kielcach utrzymuje się mniej więcej na stałym poziomie, to około pół tysiąca ludzi.
– Bezdomność zdecydowanie dotyczy mężczyzn, stanowią nawet 85 procent wszystkich. Istotną zmianą jest fakt, iż z pomocy Działu ds. Bezdomności korzysta coraz więcej młodych mężczyzn z problemami uzależnień w tym od środków psychoaktywnych, a także z chorobami psychicznymi- dodaje Katarzyna Wójcik.
Osoby, które spotkają osobę bezdomną, potrzebującą pomocy, powinny zawiadomić o tym fakcie odpowiednie służby, czyli: Policję, Straż Miejską lub Pogotowie Ratunkowe, w sytuacji zagrożenia jej życia lub zdrowia. W sytuacjach przebywania osób bezdomnych na klatkach schodowych, w altanach działkowych, albo pustostanach, można powiadomić streetworkerów, pod numerem tel. 533-355-386 oraz 733-017-022.
Ośrodki udzielające pomocy bezdomnym:
Ośrodek Interwencyjno-Terapeutyczny przy ul. Żniwnej 4 dysponuje miejscami w:
– Ogrzewalnia/Świetlica – 25+5 oraz w okresie zimowym możliwość uruchomienia dodatkowych 15 miejsc.
– Punkt Interwencji Kryzysowej (PIK) – 24
– Mieszkania Chronione (MCh) – 5
– Punkt Pomocy Doraźnej (PPD) – 14
Na terenie miasta Kielce znajdują się cztery placówki prowadzone przez organizacje pozarządowe, udzielające tymczasowego schronienia, tj.: Schronisko dla Bezdomnych Mężczyzn im. św. Brata Alberta / Koło Kieleckie Towarzystwa Pomocy im. św. Brata Alberta, Kielce ul. Żeromskiego 36A (gmina Kielce ma wykupione 20 miejsc z 49 dostępnych) , Przytulisko im. Jana Pawła II /Fundacja Gospodarcza św. Brata Alberta Kielce ul. Sienna 5 (gmina Kielce ma wykupione 30 miejsc z 80), Schronisko dla Kobiet/ Caritas Diecezji Kieleckiej (gmina Kielce ma wykupione 10 miejsc z 20), Noclegownia dla Bezdomnych Mężczyzn im. św. Brata Alberta / Koło Kieleckie Towarzystwa Pomocy im. św. Brata Alberta Kielce ul. Żeromskiego 36A (gmina Kielce ma wykupione 15 miejsc z 20), oraz Ośrodek Interwencyjno – Terapeutyczny prowadzony przez MOPR Kielce, w którym znajduje się: Ogrzewalnia mająca 25 + 5 miejsc, mieszkania chronione 5 miejsc, PPD 14 miejsc i PIK 24 miejsca.