Rekordowe zainteresowanie stypendiami lekarskimi, które funduje urząd marszałkowski w Kielcach. Instytucja zakończyła już przyjmowanie wniosków.
Bogumiła Niziołek, dyrektor Departamentu Ochrony Zdrowia informuje, że w tym roku na konkurs napłynęło aż 100 podań od przyszłych lekarzy, którzy chcieliby otrzymywać co miesiąc stypendium w wysokości 2 tys. zł.
– Otrzymaliśmy aż 100 wniosków osób chętnych do uzyskania stypendium. Bardzo nas cieszy tak duże zainteresowanie, a jednocześnie trochę martwi, ponieważ nie będziemy mogli uhonorować wszystkich, którzy w tym naborze złożyli aplikacje – dodała Bogumiła Niziołek.
W tym roku Urząd Marszałkowski stypendium lekarskie ufunduje 70 studentom kierunku lekarskiego a o tym, kto je dostanie, będzie decydowała m.in. średnia ocen.
Warunkiem przyznania stypendium jest podpisanie przez studenta zobowiązania, że po skończeniu nauki podejmie zatrudnienie w placówce leczniczej, której organem zarządzającym jest województwo świętokrzyskie. Student musi również zadeklarować wybranie specjalizacji deficytowej.
Marek Bogusławski, wicemarszałek województwa świętokrzyskiego odpowiedzialny w regionie za ochronę zdrowia ma nadzieję, że dzięki programowi, który od 2019 roku prowadzi instytucja w szpitalach podległych pod urząd marszałkowski zwiększy się liczba lekarzy, zwłaszcza w specjalizacjach deficytowych. W naszym regionie brakuje m.in. pediatrów, chirurgów dziecięcych, chirurgów onkologicznych, anestezjologów, czy lekarzy chorób wewnętrznych.
– Myślę, że 2 tys. zł, które student będzie otrzymywał przez 9 miesięcy, to jest niebagatelna kwota, która pomoże w realizacji zamierzonych celów przyszłych lekarzy. Dzięki tym działaniom te osoby będą mogły osiąść w naszym regionie, pracować i rozwijać się, bo mamy świetną bazę, jeśli chodzi o szpitale. Celem tych działań jest to, by pacjenci mieli jak najlepszą opiekę.
Pierwsze stypendia lekarskie trafią na konta studentów najpóźniej do 15 grudnia.
Stypendia lekarskie fundowane są od 2019 roku. Do tej pory Urząd Marszałkowski przyznał ich 159, przypomina Marek Bogusławski.
– W 2019 roku zawartych zostało 27 umów stypendialnych, w 2020 roku było ich 67, w 2021 roku 65. Dwoje stypendystów z edycji 2019 podjęło już pracę w dwóch świętokrzyskich szpitalach – dodał wicemarszałek.
Jeden z lekarzy pracuje w klinice chorób zakaźnych w Wojewódzkim Szpitalu Zespolonym w Kielcach, a druga osoba wybrała specjalizację alergologii i zatrudniona jest w Wojewódzkim Szpitalu Specjalistycznym w Czerwonej Górze. Natomiast w tym roku staż podyplomowy podejmie kolejnych 23 stypendystów.