– Jesteśmy bardzo dumni z tego, że nasi absolwenci zajęli trzecie miejsce w Polsce na Lekarskim Egzaminie Końcowym. To pokazuje, że jakość kształcenia na UJK w Kielcach nie odbiega od standardów przyjętych na Uniwersytecie Jagiellońskim czy Warszawskim – powiedział profesor Stanisław Głuszek, rektor Uniwersytetu Jana Kochanowskiego.
Gość Radia Kielce przyznał, że dla studentów były prowadzone dodatkowe zajęcia przed egzaminem, ale podobne procedury są na wszystkich uczelniach.
– Na sukces złożyła się praca wykładowców, ale także wielkie zaangażowanie studentów. Wyniki egzaminu pokazują, że jakość kształcenia w Kielcach nie odbiega od najlepszych uczelni w Polsce.
Jak dodał rektor, obecnie najpilniejszą potrzebą Collegium Medicum jest powstanie szpitala klinicznego. Ma w tym pomóc społeczny komitet, w którego skład obok parlamentarzystów wchodzą przedstawiciele samorządu województwa i miasta.
Szpital kliniczny jest niezbędny- zaznacza rektor.
– To nie tylko, jeszcze lepsze warunki kształcenia studentów, ale także wymierne korzyści dla pacjentów. Zadaniem takich placówek jest wdrażanie i opracowywanie najnowszych metod leczenia. Dzięki temu pacjenci z naszego regionu mogliby korzystać z nowych rozwiązań. Obecnie osoby wymagające zastosowania najtrudniejszych metod terapii są odsyłane do szpitali klinicznych w Warszawie czy Krakowie.
Stanisław Głuszek mówi, że taki szpital mógłby powstać w oparciu w bazę szpitala wojewódzkiego, kieleckiego, czy zostać zbudowany od podstaw. Jedna koncepcja nie wyklucza innych.
– Najszybciej i najłatwiej byłoby przekształcić np. szpital kielecki w kliniczny, ale docelowo niezbędna jest budowa nowej placówki. Jako miejsce jej powstania wskazywane są działki po byłym szpitalu dziecięcym przy ulicy Langiewicza. To dopiero początek drogi – zaznacza rektor. Budowa szpitala od podstaw to olbrzymie pieniądze. W Rzeszowie taka placówka ma kosztować około 1 mld zł.
Prowadzimy w tej sprawie negocjacje i rozmowy. Jest aprobata i poparcie społecznego komitetu. Kolejnym krokiem może być przekazanie działek na rzecz uniwersytetu. Mam nadzieję, że w jakieś perspektywie uda się utworzyć taką jednostkę. Samo przekształcenie jednego szpitala w inny może potrwać około dwóch lat, ale budowa od podstaw placówki wymaga wielu uzgodnień i znalezienia pieniędzy, a to oznacza więcej czasu – dodał profesor.