Możliwości wdrażania innowacyjnych technologii, służących ochronie środowiska, a w szczególności powietrza, zostały przedstawione podczas konferencji, zorganizowanej przez Grupę Azoty „Siarkopol” w Grzybowie. Firma Ekoinwentyka opracowała projekt kompaktowego bioreaktora trójfazowego. Urządzenie wykorzystuje procesy biologicznego rozkładu zanieczyszczeń.
Taka instalacja, działa już w kilku przedsiębiorstwach, m.in. w przemyśle lakierniczym i motoryzacyjnym, we włoskich i niemieckich koncernach – opisuje Damian Kasperczyk, prezes spółki Ekoinwentyka. – Kompaktowe bioreaktory trójfazowe są to instalacje umożliwiające oczyszczanie powietrza z lotnych związków organicznych i odorów, w tym siarkowodoru. Ta innowacyjna technologia wykorzystuje „mądrość przyrody”. Są to dokładnie mikroorganizmy, które rozkładają niebezpieczne związki – objaśnia.
Prezes firmy nie zdradza jednak jakie rodzaje bakterii wykorzystywane są w bioreaktorze. Wiadomo, że dzięki nim te procesy zachodzą szybciej, z większą wydajnością, a nawet w trudnych warunkach. To także technologia, która nie jest droga, za to w pełni ekologiczna.
Instalację przez pół roku testowała Grupa Azoty „Siarkopol”. Łukasz Komendera, prezes firmy mówi, że ochrona środowiska, dbałość o czyste powietrze, to priorytetowe działania. – Chcemy być liderem wdrażania ekoinnowacji w regionie świętokrzyskim – dodał.
– Kopalnia Siarki „Osiek”, która jest jednym z dwóch przedsiębiorstw na świecie prowadzących wydobycie siarki metodą podziemnego wytopu, współegzystuje ze środowiskiem przyrodniczym. Działając blisko przyrody, mamy na uwadze jej dobro i dobro lokalnej społeczności. Rozwiązania tam stosowane, ciągle udoskonalamy. Stawiamy na nowoczesne technologie, a wszystko to w symbiozie ze środowiskiem naturalnym – dodał.
Grupa Azoty wspiera innowacyjne projekty, które mają na celu poprawę jakości środowiska.
– Szukamy rozwiązań, które wykorzystują naturalne procesy zachodzące w przyrodzie. Tego typu konferencje są dobrym przykładem propagowania wiedzy na ten temat. Mamy nadzieję, że takich ekorozwiązań wpisujących się w zielony trend będzie coraz więcej – mówił podsumowując konferencję Henryk Kubiczek – dyrektor Departamentu Korporacyjnego Strategii i Rozwoju Grupy Azoty.
Patronat honorowy nad konferencją objął wiceminister spraw zagranicznych poseł Piotr Wawrzyk, który łącząc się on-line pogratulował organizatorom Grupie Azoty „Siarkopol” oraz firmie Ekoinwentyka za zorganizowanie tego ważnego przedsięwzięcia.
– Musimy pilnować i dbać, walczyć o środowisko w każdym wymiarze, Dlatego uważam, że ta konferencja jest bardzo ważna i powinna odbić się szerokim echem. Liczę na to, że będziecie państwo uczestnikiem ciekawej dyskusji, a owocem wydarzenia będą cenne wnioski – powiedział wiceminister Piotr Wawrzyk.
Wydarzenie było skierowane do firm, przedstawicieli samorządu i instytucji naukowych zainteresowanych wynikami prac dotyczących biooczyszczania powietrza.