Zmarł Janusz Kowalczyk, działacz sportowy, przez lata związany z turystyką. Urodził się 14 września 1936 roku w Kielcach. W latach 1954-1963 był pracownikiem Wojewódzkiego Komitetu Kultury Fizycznej w Kielcach, odpowiedzialnym ze rozwój sekcji sportowych: pływania, boksu, szermierki, żeglarstwa, hokeja na trawie, strzelectwa.
Był odpowiedzialny za budowę wielu obiektów sportowych na terenie dawnego województwa kieleckiego. Nadzorował budowę hali widowisko-sportowej przy ulicy Żytniej w Kielcach, krytej pływali przy Krakowskiej, toru kolarskiego w Radomiu oraz większość stadionów sportowych na terenie regionu. Od 1 grudnia 1970 roku dyrektor Wojewódzkiego Ośrodka Sportu, Turystyki i Wypoczynku w Kielcach. Kierował pracami przy udostępnieniu dla zwiedzających Jaskini „Raj” i Zajazdu „Raj”. Otwarcie Jaskini Raj dla turystów nastąpiło 10 czerwca 1972 roku. Zmarł w dniu konferencji naukowej związanej z udostępnieniem Jaskini Raj dla ruchu turystycznego.
Od 1 sierpnia 1974 roku dyrektor Wojewódzkiego Przedsiębiorstwa Turystycznego „Łysogóry” w Kielcach, którego był pomysłodawcą i założycielem. W latach 1982-2002 dyrektor Hotelu Gromada Świętokrzyski w Cedzynie. W latach 1957-1962 sekretarz Okręgowego Związku Piłki Siatkowej w Kielcach, pierwszy prezes założonego w roku 1969 Okręgowego Związku Akrobatyki Sportowej, prezes Okręgowego Związku Łuczniczego w latach 1973-1975. W latach 1975-1977 był prezesem Klubu Sportowego Budowlani Kielce.
Odznaczony Krzyżem Oficerskim Orderu Odrodzenia Polski oraz Krzyżem Kawalerskim OOP. Otrzymał resortowe odznaczenia: Zasłużony Działacz Kultury Fizycznej, Zasłużony Działacz Turystyki oraz wyróżnienie Ministra Kultury za opiekę nad zabytkami. Laureat Nagrody Miasta Kielce.
„Tato kochał życie i ludzi. Do końca wierzył, że po raz kolejny pokona chorobę. Był dobrym Człowiekiem i kochającym Mężem, Tatą, Dziadkiem. Do zobaczenia w lepszym świecie” – napisał na portalu społecznościowym syn Jacek.
Janusz Kowalczyk miał 86 lat.