Po raz 30. na kieleckich cmentarzach odbędzie się kwesta na rzecz ratowania cennych i zabytkowych nagrobków. Zostanie zorganizowana 1 i 2 listopada na cmentarzach przy ulicy Ściegiennego w Kielcach. By się odbyła, potrzeba jednak pomocy kilkuset wolontariuszy.
Stanisław Szrek, honorowy prezes Stowarzyszenia Ochrony Dziedzictwa Narodowego w Kielcach informuje, że zadaniem wolontariusza będzie 1,5-godzinna zbiórka pieniędzy do puszki.
– Kwesta odbędzie się na cmentarzach: Starym, Nowym, Partyzanckim i Prawosławnym oraz Komunalnym. Jeżeli uda się znaleźć wolontariuszy, to kwesta odbędzie się również przed cmentarzem na Białogonie, Piaskach i Cedzynie – wymienia.
W ubiegłym roku dzięki zbiórce udało się odrestaurować 20 grobów: 10 pomników kamiennych i 10 żeliwnych. Stanisław Szrek podkreśla, że to, ile nagrobków uda się odrestaurować w najbliższych miesiącach zależy od kwoty, jaką uda się zebrać podczas tegorocznej kwesty.
– Co roku mówię, że już nie wiadomo, który pomnik poddać konserwacji, ale gdy człowiek bardziej im się przyjrzy, wówczas uświadamia sobie, że tak naprawdę każdy z nich potrzebuje mniejszych, bądź większych prac. To muzeum na świeżym powietrzu, a więc obiekty w tym muzeum podlegają destrukcji spowodowanej działaniem warunków atmosferycznych. Niszczą je deszcze, czy zmiana temperatury. Dlatego co roku są potrzeby i łatwo znaleźć obiekty, które muszą być poddane konserwacji – dodał Stanisław Szrek.
Kwesta rozpoczynać się będzie o 9.00 i trwać do 16.00. Osoby, które chciałyby wesprzeć akcję i przez 1,5 godz. kwestować, mogą się zgłosić online poprzez stronę stowarzyszenia.
Przez 30 lat dzięki pieniądzom zebranym podczas kwest udało odnowić około 500 zabytkowych i cennych nagrobków.