– Zgodnie z nowelizacją ustawy o dopłatach do węgla, osoby mieszkające pod jednym adresem, ale prowadzące odrębne gospodarstwa mogą złożyć osobne wnioski o dodatek węglowy – podkreślił na antenie Radia Kielce poseł Krzysztof Lipiec, pełnomocnik kieleckiego okręgu Prawa i Sprawiedliwości.
Przypomniał, że warunkiem jest zarejestrowanie przynajmniej dwóch odrębnych źródeł ogrzewania – własnego dla każdego z gospodarstw. Poseł podkreślił, że także do jego biura poselskiego wiele osób zgłaszało się z tym problemem, mówiąc, że dodatek przysługuje jedynie tym, którzy jako pierwsi złożyli deklarację i wniosek. Tymczasem pod jednym adresem często mieszkają przynajmniej dwie rodziny.
– Ten postulat został szybko rozwiązany, przyjęto nowelizację, mówiącą, że gospodarstwa domowe spod jednego adresu będą mogły otrzymać odrębny dodatek węglowy, gdy zostaną zarejestrowane dwa źródła ciepła. To głównie dotyczyło obszarów wiejskich, bo tam bardzo często się zdarzało, że pod jednym adresem, w odrębnych nawet budynkach mieszkają dwie rodziny – dodał gość Radia Kielce.
Poseł dodał, że zamrożenie cen prądu za megawatogodzinę na poziomie 693 zł dla rodzin i 785 zł dla firm i podmiotów wrażliwych, to bardzo dobre rozwiązanie, za którym także głosował.
– Mam takie przekonanie, że to rozwiązanie będzie służyło ludziom, którzy borykają się ze skutkami inflacji i kryzysu energetycznego. Polska jest jednym z niewielu krajów, który wprowadza tak wiele rozwiązań pozwalających obywatelom przejść przez kryzys energetyczny – dodał.
Polityk zaapelował także do samorządów, aby jak najszybciej zgłosiły się do wojewody świętokrzyskiego w sprawie dystrybucji węgla.
– To ważne, by samorządy wykazały zainteresowanie tym tematem oraz konkretne działania, bo ludzie na ten węgiel czekają. Wzorcowym był prezydent Otwocka, który znacznie wcześniej, jeszcze przed zapowiadanym procesem legislacyjnym, uznał, że gmina ma odpowiednie instrumenty prawne i wziął sprawy w swoje ręce. Tam już od ponad dwóch tygodni samorząd zajmuje się dystrybucją węgla. Z tego co wiem, w województwie świętokrzyskim też kilku samorządowców złożyło takie deklaracje do wojewody świętokrzyskiego – dodał.
Poseł zwrócił uwagę, że wszyscy czekają teraz na prawne regulacje, które precyzują że samorządy będą przy dystrybucji zwolnione z prawa zamówień publicznych, nie trzeba będzie się posługiwać świadectwem pochodzenia węgla, będą też udogodnienia w podatku akcyzowym.
Krzysztof Lipiec zwrócił uwagę, że dotąd nigdy rząd nie zajmował się zakupem węgla, jednak w obliczu sytuacji kryzysowej podjął to działanie, by zapewnić obywatelom dostęp do tego surowca. Podkreślił także, że rząd zapewnia, iż sprowadzony przez Polskę węgiel jest najwyższej jakości, to węgiel certyfikowany.
– Za jego importem kryją się poważne spółki państwowe z poważnym doświadczeniem, jak choćby Polska Grupa Energetyczna – dodał.