Na budynku Wojewódzkiego Domu Kultury w Kielcach została odsłonięta tablica upamiętniająca żołnierzy 2. Pułku Artylerii Lekkiej Legionów, którzy walczyli o niepodległość.
Jej inicjatorem jest Danuta Żbikowska, prezes Stowarzyszenia Rodzin i Sympatyków 2. Pułku Artylerii Lekkiej Legionów, która od lat walczy o pamięć o żołnierzach.
– To wyjątkowy dzień w historii kieleckich artylerzystów. Miejsce odsłonięcia tablicy nie jest przypadkowe. Przez laty pułk był ściśle związany z budynkiem obecnego WDK, a wszystko zaczęło się od przyjazdu do Kielc prezydenta Ignacego Mościckiego w 1933 roku – mówi Danuta Żbikowska. Gdy budynek oddano w 1936 roku żołnierze byli bardzo zaangażowani w jego działalność.
Jak mówi wiceminister spraw zagranicznych Piotr Wawrzyk, który brał udział w uroczystości, są inicjatywy, które muszą być realizowane dlatego, że są świadectwem naszej pamięci. – Historia kształtuje naszą tożsamość i daje nam drogowskazy na przyszłość. Żołnierze 2. Pułku Artylerii Lekkiej Legionów, którzy walczyli o niepodległość są częścią historii naszego miasta, historii z której musimy być dumni i musimy ją przypominać. Jeżeli nie będziemy pamiętali o niej, to tym samym zatracimy swoją tożsamość – dodaje wiceminister Piotr Wawrzyk.
Senator Krzysztof Słoń zwrócił uwagę że pamięć o 2. Pułku Artylerii Lekkiej Legionów, to przypomnienie młodym ludziom komu zawdzięczają dzisiejsze Kielce. – Przede wszystkim, my kielczanie powinniśmy pamiętać o 2 PALL, bo są to ludzie, którzy tworzyli to miasto.
– Nie tylko stanowili ogromną siłę wojskową, która była wykorzystywana na frontach dwóch wojen. Budowali to miasto, jego potencjał kulturalny, stanowili o jego wartości. Ci ludzie zasłużyli się dla Kielc i dla naszego regionu. Czysta ludzka wdzięczność powinna nas skłaniać do tego, żeby o takich ludziach pamiętać i przenosić tę pamięć w następne pokolenia – dodaje Krzysztof Słoń.
Dorota Koczwańska-Kalita, p.o. naczelnika Delegatury IPN w Kielcach podkreśla, że dzisiejsza uroczystość jest wyrazem hołdu i czci dla wszystkich, którzy walczyli o najwyższe wartości.
– Kielce i województwo świętokrzyskie, to specyficzny rejon. Rejon głębokiej tradycji patriotycznej, rejon walk o niepodległość. Dzisiejsza uroczystość ma również aspekt budowania świadomości wspólnotowej, ponieważ to stąd wychodziły różnego rodzaju formacje żołnierskie do obrony Polski, to tu rodziła się ta głęboka myśl niepodległościowa – dodaje Dorota Koczwańska-Kalita
Tablicę poświęcił biskup Marian Florczyk. W uroczystościach wziął także udział m.in. poseł Krzysztof Lipiec, który złożył kwiaty pod odsłoniętą tablicą.
2. PALL został utworzony 12 czerwca 1919 roku. W tym samym roku skierowano go na front litewsko-białoruski. Od września 1922 do końca sierpnia 1939 r. pułk stacjonował w garnizonie w Kielcach. Żołnierze brali udział w kampanii wrześniowej. Kieleccy artylerzyści walczyli m.in. pod Zapolicami, Borową Górą, a także w obronie Twierdzy Modlin. Oddział istniał do września 1939 roku.