W Wojewódzkim Szpitalu Zespolonym w Kielcach powstaną nowe sale porodowe oraz sala do cesarskich cięć. Gmina Kielce wszczęła już postępowanie o ustalenie lokalizacji tej inwestycji. Sale wybudowane mają zostać w ramach zaplanowanego centralnego bloku operacyjnego, który powstanie na terenie szpitalnego kampusu przy ulicy Grunwaldzkiej w Kielcach.
Bartosz Stemplewski, dyrektor szpitala na osiedlu Czarnów informuje, że budynek lecznicy powstał w latach 60. i jest niedostosowany do obecnych wymogów. Teraz funkcjonuje w nim kilkanaście sal operacyjnych, które są w różnych częściach szpitala. Budowa nowego bloku poprawi jakość leczenia i pracy lekarzy. Koniecznością jest także wybudowanie kilku nowych sal porodowych i sali do cesarskich cięć, mówi Bartosz Stemplewski.
– W naszym szpitalu na świat przychodzi najwięcej dzieci w województwie świętokrzyskim, a komfort pracy personelu nie jest zadowalający. Chcemy też, aby pacjentki rodziły w lepszych warunkach. Dlatego planując budowę centralnego bloku operacyjnego chcieliśmy połączyć tę inwestycję z rozbudową części ginekologiczno-położniczej – mówi Bartosz Stemplewski.
Rocznie w szpitalu na Czarnowie na świat przychodzi ponad 2 tys. dzieci.
Jak dodaje Bartosz Stemplewski, centralny blok operacyjny wraz z nowymi salami porodowymi i salą do cesarskich cięć wybudowany ma zostać w miejscu obecnego lądowisko dla helikopterów, a to ma zostać przeniesione bliżej szpitalnego oddziału ratunkowego i centrum urazowego.
– Tereny inwestycyjne szpital wojewódzki ma tylko w kierunku lądowiska, czyli pomiędzy budynkiem głównym, a ulicą Artwińskiego. W tym miejscu chcemy też zlokalizować centralny blok operacyjny. To jest jedyne wolne miejsce i jej dobrze położone ze względu na bliskość właśnie kliniki ginekologiczno-położniczej. Droga z klinki do sal operacyjnych będzie wynosiła zaledwie kilkanaście metrów – dodał Bartosz Stemplewski.
Budowa centralnego bloku operacyjnego mogłaby się rozpocząć za kilkanaście miesięcy, ale wszystko uzależnione jest od tego, czy na tę inwestycję uda się pozyskać dofinansowanie.
Według szacunków kosztować ma około 140 mln zł.