Gdańska orkiestra symfoniczna Cappella Gedanensis wraz z solistami wystąpi podczas wyjątkowego wieczoru. Dzisiaj (piątek, 28 października) o godz. 18.00 w bazylice na Świętym Krzyżu odbędzie się koncert w podziękowaniu za 70 lat istnienia Radia Kielce.
Prezes Polskiego Radia Janusz Knap zaprasza do udziału w tym wydarzeniu wszystkich sympatyków naszej stacji.
– Piątkowy koncert chcemy dedykować słuchaczom, którzy od siedmiu dekad towarzyszą Radiu Kielce, a my towarzyszymy Im. Mam nadzieję, że tak będzie przez następne siedemdziesiąt lat. Bardzo serdecznie zapraszamy i wierzymy, że tak jak zawsze nie zawodzicie, tak i tym razem spotkamy się na Świętym Krzyżu i razem będziemy przeżywać ten piękny jubileusz – podkreśla.
Zapowiada się prawdziwa uczta dla oczu, ale również dla uszu. Jak zauważa Janusz Knap, wielu pozytywnych wrażeń dostarczą wyremontowane, odpowiednio oświetlone wnętrza klasztoru i świątyni na Świętym Krzyżu. W tej scenerii zabrzmi muzyka.
– Cappella Gedanensis – jedna z najlepszych orkiestr symfonicznych oraz soliści, którzy sami w sobie są klasą. Poza tym wydarzeniu będzie towarzyszyć wystawa „Kapliczki na rozstaju dróg”, która też, mam nadzieję, wniesie nowe wartości do naszego przeżywania miejsca i jubileuszu – dodaje.
Historia Cappella Gedanensis sięga 1981 roku. Wówczas został powołany jako Zespół Muzyki Dawnej Cappella Gedanensis. Początkowo działał w oparciu o opracowywanie dzieł muzyki gdańskiej. Muzykolodzy Akademii Muzycznej oraz muzycy Cappelli Gedanensis podjęli się zadania opracowywania na podstawie manuskryptów dzieł kompozytorów gdańskich tworzących na przełomie XVII – XVIII wieku.
Zmiany w profilu działalności zespołu, poszerzenie jej zakresu, przyniósł rok 1992, kiedy Cappella Gedanensis otrzymała status instytucji kultury Miasta Gdańska, jako kontynuatora tradycji Kapeli Rajców Miejskich.
Z Cappella Gedanensis współpracowali dotychczas tacy artyści, jak: Konstanty Andrzej Kulka – skrzypce, Wanda Wiłkomirska – skrzypce, Vadim Brodski – skrzypce, Nigel Kennedy – skrzypce, Roman Perucki – organy, Alicja Węgorzewska – mezzosopran czy związani ze świętokrzyską ziemią – Łukasz Długosz – flet i Konstanty Wileński – fortepian.
Podczas piątkowego koncertu solistami będą: Marzena Ostryńska, Irena Surmacz, Edyta Łuczkowska-Swat i Mateusz Kołos. W repertuarze znalazły się utwory m.in. Mozarta, Moniuszki czy Vivaldiego.
W krużgankach natomiast pokazana zostanie wystawa grafiki Marka Judyckiego „Kapliczki. Na rozstaju dróg”.
Marek Wacław Judycki jest poetą, plastykiem, historykiem i gawędziarzem, a także felietonistą oraz dziennikarzem prasy lokalnej. Pasjonuje się heraldyką i historią. Jest autorem wielu utworów dla dorosłych i dzieci, pisanych po polsku i po śląsku, zasłynął również jako twórca unikatowych wycinanek zwanych ażurem. Urodził się w Kielcach, ale od 40 lat mieszka w Rudzie Śląskiej. Przez większą część życia pracował jako nauczyciel.
Zapraszamy Państwa do udziału w tym koncercie. Dla naszych Słuchaczy, którzy nie mogą dotrzeć na Święty Krzyż własnym środkiem transportu, przygotowaliśmy transport. W piątek, sprzed naszej rozgłośni przy ulicy Radiowej 4 odjedzie specjalny autobus, który zabierze na Święty Krzyż osoby, posiadające zaproszenie (można je było zdobyć do czwartku, 27 października).
Patronat honorowy nad wydarzeniem objął Poseł na Sejm RP Krzysztof Lipiec. Partnerem koncertu jest PGE Górnictwo i Energetyka Konwencjonalna.