Duża, interaktywna księga, której przeglądanie będzie możliwe za pomocą gestu ma stanąć w holu „Szklanego Domu” w Ciekotach. Nie będzie to jedyna nowość. Końca dobiegły prace nad projektem aranżacji innowacyjnej wystawy stałej w tej instytucji.
Jak przyznaje Wojciech Purtak, dyrektor Centrum Edukacji i Kultury „Szklany Dom” w Ciekotach, zmiany były długo wyczekiwane, ponieważ wnętrze obiektu nie było odpowiednio zagospodarowane. Teraz to się zmieni, przy wykorzystaniu najnowszej technologii, czyli multimediów. Nowości będą widoczne już w holu.
– Znajdzie się tu wielka, multimedialna księga, którą będzie można obsługiwać gestem. Będzie w drugiej części holu. Tam też zostanie umieszczona strefa relaksu i odpoczynku, gdzie będzie można sięgnąć po różne wydania dzieł Stefana Żeromskiego. Nie zabraknie kanapy z wygodnymi siedziskami – zapowiada.
Miejsce dla pisarza i pisarki
Schody prowadzące na piętro zostaną obłożone lustrami, natomiast na ścianie pojawią się książki.
– Nasza klatka schodowa zostanie „zabudowana” wysokimi ścianami. Znajdą się na nich nie tylko informacje i zdjęcia archiwalne dotyczące Stefana Żeromskiego i jego życia, ale też prezentery multimedialne, gdzie będzie można łatwo znaleźć wiadomości na wybrane tematy. Wystawa została zaprojektowana jako wycieczka po etapach życia i twórczości pisarza, a towarzyszyć jej będą poszczególne litery. Nie będą się one układały w alfabet. To będzie taki nasz, ciekocki alfabet Stefana Żeromskiego. Na pewno znajdą się prezentery, w których będzie można znaleźć informacje np. jak dworek Stefana Żeromskiego wyglądał na kartach powieści pisarza – opisuje.
Wiadomości będą dopasowane do odbiorców w różnym wieku.
Wojciech Purtak zaznacza, że warto będzie powędrować schodami w górę, bo na piętrze będzie miejsce poświęcone pisarce mocno związanej z Żeromszczyzną.
– Powstanie pracownia Barbary Wachowicz, w której zjadą się książki, ale również pamiątki, np. strój sceniczny, torba, z którą pisarka podróżowała, jej walizka, długopisy, dedykacje, telegramy do męża – wymienia.
Komfort w sali widowiskowej
W holu będzie można także znaleźć informacje na temat gminy Masłów oraz innych atrakcji ziemi świętokrzyskiej. Zmiany obejmą też salę widowiskową, gdzie pojawią się nowe wykładziny podłogowe, tapicerka na istniejących fotelach oraz nowe okotarowanie sceny.
W listopadzie ma zostać ogłoszony przetarg, który ma wyłonić wykonawcę prac. Planowana inwestycja jest częścią projektu o nazwie „Przebudowa amfiteatru przy Centrum Edukacji i Kultury „Szklany Dom” w Ciekotach oraz zakup wyposażenia”, na który gmina Masłów pozyskała dofinansowanie w kwocie prawie 500 tys. z Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2014 – 2020. W ramach zadania na dachu „Szklanego Domu” zamontowano już instalację fotowoltaiczną oraz przebudowano amfiteatr, gdzie powstały nowe ławki, przebudowano istniejące schody, a teren pod sceną oraz siedziskami został utwardzony.
Stefan Żeromski będzie witał z daleka
Na tym nie koniec nowości. Zmieni się także fasada budynku „Szklanego Domu”. Zielona elewacja wprawdzie nie zniknie, ale – jak mówi dyrektor Wojciech Purtak – zostanie przykryta.
– Ściany frontowe zostaną ubrane w cytaty z dzieł Stefana Żeromskiego, bliskie Górom Świętokrzyskim, ale też bliskie Ciekotom. Będą to fragmenty związane z przyrodą, którą zapamiętał autor „Przedwiośnia”. Nie zabraknie też wizerunku Stefana Żeromskiego, który już z daleka nas będzie informował, że tu jest „Szklany Dom” – dodaje.
Pieniądze na ten cel udało się pozyskać z projektu Lokalnej Grupy Działania – Wokół Łysej Góry”. Jeśli prace pójdą zgodnie z planem, odmieniony „Szklany Dom” przywita gości pod koniec tego roku.