Sześcioro utalentowanych uczniów pochodzących z ziemi świętokrzyskiej otrzymało w środę (26 października) stypendia im. Andrzeja Radka. Nagrody od 36 lat są przyznawane przez Towarzystwo im. Stefana Żeromskiego, działające przy Muzeum Lat Szkolnych Stefana Żeromskiego w Kielcach.
– Trafiają do tej młodzieży, która chce zdobywać nową wiedzę i umiejętności, i wie, że nauka daje dalsze możliwości rozwoju – mówi Sylwia Zacharz, przewodnicząca Towarzystwa im. Stefana Żeromskiego.
– To jest najczęściej młodzież, która ma dalej do szkoły, ciężej niż ich rówieśnicy, ale jest uparta, w dobrym tego słowa znaczeniu. To jest młodzież, która tak jak bohater „Syzyfowych prac” Stefana Żeromskiego, czyli powieściowy Andrzej Radek, wie, że nauka jest tym, co pomoże jej w dalszym życiu – podkreśla.
W tym roku stypendia trafiły do sześciu młodych osób. Ich laureatami zostali: Katarzyna Bęben – uczennica klasy czwartej I Liceum Ogólnokształcącego im. Bartłomieja Nowodworskiego w Krakowie; Jan Bzinkowski – uczeń klasy trzeciej IV Liceum Ogólnokształcącego w Kielcach; Klaudia Galasińska – uczennica trzeciej klasy Liceum Ogólnokształcącego im. gen. Władysława Sikorskiego we Włoszczowie; Weronika Kotas – absolwentka Szkoły Podstawowej im. Jana Pawła II w Masłowie, uczennica klasy pierwszej II Liceum Ogólnokształcącego im. Jana Śniadeckiego w Kielcach; Julia Słomska – uczennica klasy czwartej IV Liceum Ogólnokształcącego w Kielcach i Kinga Wróbel – uczennica klasy drugiej VI Liceum Ogólnokształcącego im. Juliusza Słowackiego w Kielcach.
Wraz z tymi uczniami, grono laureatów stypendium im. Andrzeja Radka liczy już 498 osób.
Katarzyna Bęben pochodzi z Nowej Huty w gminie Raków. Jest tegoroczną maturzystką w jednym z najlepszych liceów w Polsce – I Liceum Ogólnokształcącym im. Bartłomieja Nowodworskiego w Krakowie. Jak mówi, interesują ją przedmioty ścisłe, jest na profilu matematyczno-fizyczno-informatycznym.
– Dlaczego Kraków? Kraków daje większe możliwości wyboru chociażby studiów. Swoją przyszłość wiążę z naukami ścisłymi, matematyką lub informatyką. To stypendium na pewno będzie dla mnie dużym wsparciem i motywacją do dalszych działań. To też wyróżnienie, które pomaga pracować i myśleć o przyszłości – wyjaśniła.
Z tej samej miejscowości co Kasia, pochodzi także Kinga Wróbel. Uczennica VI Liceum Ogólnokształcącego w Kielcach mówi, że stypendium to wsparcie finansowe.
– Można dzięki niemu kupić materiały edukacyjne. Jestem na profilu biologiczno-chemicznym. Interesuję się przede wszystkim biologią i chemią, lubię czytać książki, uczęszczam też na zajęcia kółka bibliofilmoterapii – wymienia.
Laureaci stypendiów im. Andrzeja Radka nie tylko osiągają wysokie wyniki w nauce, ale także angażują się w działalność pozaszkolną, często pomagają innym.
W tym roku stypendyści otrzymali nagrody rzeczowe oraz jednorazową nagrodę finansową w kwocie od 1,5 tys. do 2 tys. zł.