Wystawę zatytułowaną „Żydzi – przedwojenni mieszkańcy Pińczowa” otwarto w środę, 26 października w Starej Synagodze przy ulicy Klasztornej. Był to jeden z elementów uroczystości upamiętniających Żydów Ziemi Pińczowskiej, ofiar niemieckich zbrodni w 80. rocznicę „Aktion Reinhardt”.
Ekspozycja składa się z ośmiu dwustronnych plansz, poświęconych historii społeczności żydowskiej w Pińczowie od XVI wieku do czasów współczesnych. Prezentuje fotografie m.in. cmentarzy żydowskich, ale i opisy i sylwetki Żydów wywodzących się z Pińczowa – mówi Justyna Dziadek, dyrektor Muzeum Regionalnego w Pińczowie. Dodaje, że ekspozycja została wzbogacona o cenne eksponaty.
– Są to przedmioty ze zbiorów naszego muzeum np. część tory, kieliszki kiduszowe, czyli naczynia, których głównie używa się do celów rytualnych z okazji szabatu i innych świąt żydowskich. Również lampki chanukowe i szaty, które były wykorzystywane podczas modlitw – mówi.
Historyk i judaista Renata Urban dodaje, że na planszach widnieją wspomnienia i refleksje członków społeczności żydowskiej, którzy tu pracowali i tworzyli miasto.
– „Moje miasteczko”, „nasz wspaniały sztetl”- to często powtarza się we wspomnieniach tych osób. Tutaj była zacna gmina, tutaj był rabin, to tutaj toczyło się ich codzienne życie, dlatego chętnie tu wracają – mówi.
Wystawę, jak i synagogę można zwiedzać po uprzednim zgłoszeniu telefonicznym lub osobistym w siedzibie Muzeum Regionalnego. Cenne eksponaty w trosce o ich bezpieczeństwo powróciły do muzeum.
Od XVI wieku Żydzi stanowili ważną część mieszkańców Pińczowa. Podczas II wojny światowej, w 1942 roku, zostali wypędzeni z miasta przez Niemców, część z nich zmarła tragicznie.