Pierwszy w regionie ośrodek ortopedii onkologicznej powstał w Wojewódzkim Szpitalu Specjalistycznym w Czerwonej Górze. Lekarze wykonują zabiegi operacyjne przerzutów nowotworowych do układu kostnego.
Jak informuje Youssef Sleiman, dyrektor szpitala, na prośbę krajowego konsultanta ds. ortopedii i traumatologii, podobne ośrodki powstaną w każdym województwie. – Pacjenci onkologiczni z rakiem pierwotnym kości są operowani w czterech ośrodkach w Polsce. Natomiast konsultant krajowy ustalił, że w każdym województwie ma działać ośrodek, w którym operowani będą chorzy z przerzutami do kości z różnych nowotworów – mówi Youssef Sleiman.
Operacja polega na wycięciu ogniska nowotworowego, a następnie ortopedzi uzupełniają brakujący fragment kości, zwykle z sąsiadującym stawem, specjalną endoprotezą, by zachować działanie operowanej kończyny. Zastosowanie nowoczesnego leczenia chirurgicznego, nie tylko poprawia komfort, ale wydłuża też długość życia chorych.
Jak dodaje Youssef Sleiman, lekarze ze szpitala w Czerwonej Górze rozpoczęli już wykonywanie takich zabiegów.
– Współpracujemy z różnymi ośrodkami w Polsce, które mają doświadczenie w zakresie leczenia raka kości. Mam nadzieję, że z czasem nasi lekarze, gdy będą wykonywać więcej takich zabiegów, będą mieli większe doświadczenie i będziemy się opiekować bardziej kompleksowo pacjentami onkologicznymi w zakresie ortopedii – dodał Youssef Sleiman.
Rocznie w Polsce diagnozuje się około 45 tys. zachorowań. Przerzuty do kości najczęściej pojawią się u osób, które chorują na raka prostaty, płuca, piersi i nerki.