W uroczystość Wszystkich Świętych na kieleckich cmentarzach odbędą się kwesty organizowane przez Stowarzyszenie Ochrony Dziedzictwa Narodowego oraz wolontariusze Caritas Diecezji Kieleckiej. Pieniądze zostaną przeznaczone na renowację nagrobków oraz kieleckie hospicjum.
Na cmentarzu Starym w Kielcach odbędzie się zbiórka, której celem jest ratowanie nagrobków. Do tegorocznej kwesty zgłosiło się 70 wolontariuszy, ale jak mówi Krzysztof Myśliński ze Stowarzyszenia Ochrony Dziedzictwa Narodowego w Kielcach, to ciągle za mało, aby kwesty mogły odbywać się z takim rozmachem, jak przed epidemią, kiedy to kwestowało około 400 wolontariuszy.
– Sporo dziur jest w naszym harmonogramie, niestety na Zaduszki, czyli 2 listopada brakuje wolontariuszy. Chcemy, aby jak najwięcej punktów było obsadzonych kwestującymi, dlatego lista jest otwarta. Gdyby ktoś chciał się jeszcze zgłosić, nawet w ostatniej chwili, my jesteśmy otwarci. Można to zrobić w dniu kwesty w tymczasowym biurze, które będzie się mieścić w liceum Stefana Żeromskiego. Kwestujących spotkamy w godzinach od 8.00 do 18.00. Każda tura trwa półtorej godziny, ale jeśli ktoś może pomóc i zjawić się nawet na pół godziny, to zapraszamy – dodaje Krzysztof Myśliński.
Około setki wolontariuszy Caritas Diecezji Kieleckiej będzie kwestować na rzecz hospicjum imienia świętej Matki Teresy z Kalkuty na kieleckim Czarnowie. Jak mówi Dominika Borkowska, koordynator wolontariatu, będzie kilka rodzajów kwest m.in. inicjatywy własne szkół z zaprzyjaźnionych placówek edukacyjnych, czy kwesty przy parafiach poza Kielcami.
– Jeśli chodzi o same Kielce będziemy zbierać pieniądze 31 października na cmentarzu w Cedzynie w godzinach popołudniowych. Natomiast 1 listopada na cmentarzu Starym i Nowym kwestować będą zarówno grupy szkolne z Czwartego Liceum, jak i nasi zaprzyjaźnieni wolontariusze hospicyjni. Będziemy starać się uzbierać fundusze na bieżące funkcjonowanie hospicjum – dodaje Dominika Borkowska.
Jak przypomina w ubiegłym roku podczas kwest udało się wolontariuszom zebrać około 15 tys. zł.
Natomiast Stowarzyszeniu Ochrony Dziedzictwa Narodowego w Kielcach z pieniędzy zebranych podczas wszystkich dotychczasowych kwest udało się uratować ponad 450 obiektów, głównie nagrobków.