Niemal 2 tysiące osób wzięło udział w konkursie Klubu Odkrywców Miejsc Pamięci, organizowanym przez Stowarzyszenie Rekonstrukcji Historycznych „Jodła”. Wręczenie nagród odbyło się w siedzibie Ośrodka Myśli Patriotycznej i Obywatelskiej w Kielcach.
W rozdaniu nagród wziął udział Jan Józef Kasprzyk, szef Urzędu ds. Kombatantów i Osób Represjonowanych, który przypomniał, że konkurs jest przedsięwzięciem skierowanym do osób w każdym wieku. Jednak rywalizacja największe znaczenie ma zwłaszcza w przypadku najmłodszych osób.
– Oni mają okazję dotknąć historii w miejscach, gdzie ona się działa. Wyniki tego konkursu, imponująca liczba uczestników, w tym roku jest to ponad 1,8 tys. osób, świadczą o tym, że w ten sposób należy o historii opowiadać. Obecność w danym miejscu jest również wyrazem hołdu uczestników konkursu dla tych, którzy w tych miejscach cierpieli, ginęli za to, by Polska była niepodległa. W ten sposób tworzy się niezwykła sztafeta pokoleń, które odeszły w walce o wolność. Pokoleń, które tworzą współczesną Polskę, a także pokoleń które przyjdą po nas. Najmłodsi uczestnicy konkursu są tymi, którzy poniosą historię w przyszłość – wskazuje.
W tym roku pierwsze miejsce w konkursie Klubu Odkrywców Miejsc Pamięci zajęła Emilia Borowska, która jak podkreśla wszystkie miejsca pamięci odwiedziła razem z dziećmi, dziewięcioletnią córką Matyldą oraz sześcioletnim synem Maćkiem. Zwyciężczyni bierze udział w każdej edycji konkursu, od 2019 roku.
– Udział w konkursie był bardzo wymagający. Dotarcie do każdego z miejsc pamięci wymagało dyscypliny i systematyczności. Zaangażowaliśmy się całą rodziną. Córka niejednokrotnie pomagała w udostępnianiu na facebook’u miejsc pamięci narodowej. Sporym wyzwaniem było zachęcenie dzieci do wzięcia udziału w konkursie. Dzieci potrzebują bodźca od nas i tak było od początku pierwszej edycji w 2019 roku. Teraz już mam zapowiedź ze strony córki, że jako dziesięciolatka chce wziąć udział w przyszłorocznej, piątej edycji – mówi.
– Na mnie największe wrażenie robiła zawsze Diabla Góra. Z kolei dla dzieci jest to Hucisko. Z uwagi na ukształtowanie terenu trasa do pomnika jest dość trudna. A do tego została ona pokonana w błocie i deszczu – dodaje Emilia Borowska.
Wicewojewoda świętokrzyski, Rafał Nowak, także jest zdania, że liczny udział dzieci, będących pod opieką dorosłych świadczy o tym, że młodzi ludzie nie są obojętni na historię.
– Zarówno zdobywczyni pierwszego miejsca, jak osoby, które zajęły trzecie czy czwarte miejsce pojawili się razem z dziećmi. Najmłodsi odwiedzili wiele z miejsc pamięci razem z rodzicami. Dzięki takim inicjatywą kształtujemy ich świadomość. Wpływamy w ten sposób na najmłodsze pokolenie, które ucząc się na naszym przykładzie zachowa pamięć o przeszłości i będzie niosło ją dalej – zaznacza.
Urząd ds. Kombatantów i Osób Represjonowanych jest fundatorem głównej nagrody, którą jest wyjazd śladami miejsc walki II Korpusu generała Andersa, i na Monte Cassino. W tegorocznej edycji Klubu Odkrywców Miejsc Pamięci, wręczono łącznie dziewięć nagród. Rywalizacja polegała na odwiedzeniu miejsc pamięci opisanych na portalu mapapamieci.net, a także udzieleniu odpowiedzi na pytania z nimi związane. Następnie uczestnicy mieli za zadanie udostępnić je w mediach społecznościowych, tak, by poznało je jak najwięcej osób.
Lista nagrodzonych osób:
1. miejsce: Emilia Borowska – 10 988 punktów
2. miejsce: Dominik Brymerski – 10 874 punkty
3. miejsce: Grzegorz Gruszka – 8 269 punktów
4. miejsce: Renata Dudzik-Gruszka – 7 793 punkty
5. miejsce: Robert Surma – 6 954 punkty
6. miejsce: Łukasz Michalczyk – 5 928 punktów
7. miejsce: Wiktoria Karpińska – 5 592 punkty
8. miejsce: Agnieszka Martyka – 5 559 punktów
9. miejsce: Szymon Jas – 5 342 punkty