Popiersie Jerzego Pilcha będzie kolejnym, które znajdzie się w kieleckiej Alei Sław. Dziś (sobota, 29 października) komisja konkursowa wybierze najlepszy projekt rzeźby i jej autora.
Anna Dulny-Perlińska, prezes Związku Artystów Rzeźbiarzy przypomina, że konkurs został ogłoszony we wrześniu. Udział zadeklarowało sześciu artystów. Swoje koncepcje przedstawią dziś (29.10.) podczas konkursu, który odbędzie się w siedzibie kieleckich rzeźbiarzy, na Wietrzni. Prezes dodaje, że zwycięski projekt wybierze specjalnie powołana komisja.
– Przewodniczącym będzie Tomasz Jędrzejewski z Poznania, znajdzie się w niej też Paweł Witkowski, który wygrał ostatni konkurs na popiersie Wiesława Gołasa, a także: Katarzyna Sadrak, Katarzyna Nawrocka, Marian Rumin, wiceprezydent Kielc Agata Wojda i Kinga Strzelecka-Pilch, żona Jerzego Pilcha – wymienia.
Aleja Sław, która znajduje się na Skwerze Szarych Szeregów w Kielcach powstała w 2005 roku. Od tego czasu sukcesywnie pojawiają się na niej popiersia nowych osób – ludzi kultury i sztuki. Obecnie jest ich około 50.
Jerzy Pilch urodził się 10 sierpnia 1952 roku, w Wiśle. Ukończył filologię polską na Uniwersytecie Jagiellońskim. Przez lata związany był z „Tygodnikiem Powszechnym”. Publikował także w „Polityce” oraz w „Przekroju”. Napisał między innymi „Spis cudzołożnic. Proza podróżna” (która została przeniesiona na duży ekran), „Rozpacz z powodu utraty furmanki”, „Tezy o głupocie, piciu i umieraniu”, „Marsz Polonia”, „Zuzę albo czas oddalenia”, czy „Żółte światło”. Był siedmiokrotnie nominowany do Nike, którą otrzymał w 2001 roku za powieść „Pod Mocnym Aniołem”, którą zekranizował Wojciech Smarzowski. Zmarł 29 maja 2020 roku w Kielcach, gdzie został pochowany. Imię pisarza nosi Miejska Biblioteka Publiczna w stolicy Świętokrzyskiego.