„Pokolenie Baczyńskiego” – to tytuł nowej wystawy plenerowej, która powstała w Busku-Zdroju. Ekspozycja składa się z kilku plansz, które stanęły na placu przed Buskim Samorządowym Centrum Kultury.
Dyrektor placówki Maria Wiśniewska mówi, że wystawa upamiętnia pierwsze pokolenie ludzi, które zostało wykształcone i wychowane w niepodległej Polsce.
– Bardzo wyjątkowa, przejmująca wystawa. Zorganizowaliśmy ją po to, aby upamiętnić bohaterów tamtych czasów, tego pokolenia, które walczyło o niepodległość i żyło w pierwszej niepodległej Polsce. Zapraszamy wszystkich do obejrzenia, ale już widzimy, że jest bardzo duże zainteresowanie. Goście, mieszkańcy przychodzą i oglądają z dużym wzruszeniem – dodaje.
Ekspozycja prezentuje fotografie, opisy i życiorysy żołnierzy, m.in. Krzysztofa Kamila Baczyńskiego, poety i żołnierza Batalionu „Parasol” Armii Krajowej, który poległ w Powstaniu Warszawskim. Są także m.in. sylwetki Karola Wojtyły, Anieli Dziewulskiej-Łosiowej i Gustawa Herlinga-Grudzińskiego – pisarza związanego z naszym regionem.
– Gustaw Herling Grudziński – pisarz, łagiernik, autor m.in. książki „Inny świat”, w której opisuje wspomnienia z pobytu w łagrze pod Archangielskiem, był też żołnierzem walczącym w armii generała Andersa pod Monte Cassino – przypomina Maria Wiśniewska.
Wystawa będzie dostępna do 30 listopada. Została przygotowana w języku polskim i angielskim, we współpracy z kielecką delegaturę IPN.