Po raz siódmy kwesta na ratowanie zabytkowych nagrobków odbyła się w Mircu. Cieszyła się bardzo dużą popularnością.
W tym roku pieniądze zbierano przez dwa dni, w minioną niedzielę i dziś (1 listopada). Powodem takiej decyzji było to, że wiele osób chciało włączyć się w zbiórkę i kwestować na rzecz odnowienia nagrobków.
Dziś datki zbierał także wójt Mirosław Seweryn:
– Od kilku lat kwesty sprawdzają się w naszej gminie. Dzięki nim udało się wyremontować kilka cennych nagrobków. Mam nadzieję, że i w tym roku hojność mieszkańców i gości pozwoli na przeprowadzenie kolejnej renowacji – dodał wójt.
Organizatorem zbiórki jest Stowarzyszenie na rzecz Odnowy Zabytków Parafii św. Leonarda w Mircu. Do tej pory dzięki kwestom udało się odnowić sześć nagrobków, większość to zabytki z XIX wieku. Wśród nich był m.in. nagrobek zwieńczony figurą Chrystusa Frasobliwego, którego fundatorem był Benedykt Kołudzki. Nagrobek znajduje się w najstarszej części cmentarza, na górce, po prawej stronie od wejścia.
W 2019 roku renowacji poddano kamienny nagrobek Ludwika Prendowskiego z 1862 roku. Także w 2019 roku odnowione zostały trzy żeliwne krzyże. Z kolei w 2018 roku była to płyta nagrobna Emilii Krauze w zachodniej części cmentarza, na końcu alejki biegnącej wzdłuż muru cmentarnego. W 2017 roku odnowiono nagrobek ks. proboszcza Mikołaja Stachowskiego, który znajduje się na cmentarnym wzniesieniu obok figurki Chrystusa Frasobliwego. W 2016 roku renowacji poddano nagrobek księdza Józefa Postka, który znajduje się w centralnej części cmentarza tuż przy głównej alei.