Blaski i cienie posiadania rodziny oczami ekspertów: psychologów i terapeutów – takie podcasty przygotowało Stowarzyszenie „Sztuka Łączenia”. Projekt nazywa się „Rodzina – jak, to, jest” i został dofinansowany przez Ministerstwo Rodziny i Polityki Społecznej.
Aleksandra Niemczyk, wiceprezes stowarzyszenia informuje, że nagrania dostępne są między innymi na YouTube oraz w serwisie Spotify.
– Te podcasty to próba „przejścia” przez rodzinę i przez jej różne etapy. Rozmawiamy o cieniach i blaskach posiadania rodziny. O kryzysach, które mogą się pojawić – dodaje Aleksandra Niemczyk.
Rozmówcami są profesor Krzysztof Gąsior, psycholog kliniczny, terapeuta rodzin kierujący Świętokrzyskim Centrum Profilaktyki i Edukacji oraz Patrycja Osman, psychoterapeutka i terapeutka traumy. Aleksandra Niemczyk tłumaczy, że założeniem podcastów nie jest namawianie nikogo na siłę do zakładania rodziny, ale może dzięki wysłuchaniu ekspertów, pewne obawy czy wątpliwości zostaną rozwiane.
– Pierwszy podcast poświęcony jest generalnie relacjom międzyludzkim we współczesnym świecie. Drugi jest nazwany „Po co komu rodzina” i stara się pokazać jaką rolę rodzina spełnia w naszym życiu, jakie ona daje korzyści, ale też jakie wyzwania z nią związane się pojawiają – mówi wiceprezes „Sztuki Łączenia”.
Według Patrycji Osman, która występuje w podcaście, bez rodziny czujemy samotność i pustkę tak dużą, że mimo często smutnych przeżyć, zranień, jakie zdarzają się w rodzinach, o których często słyszę na terapii, warto się tym zaopiekować i stworzyć własną rodzinę.
– Profesor Krzysztof Gąsior stwierdza, że rodzina jest potrzebna do wzrostu, do rozwoju, do przeżycia i życia – dodaje Aleksandra Niemczyk.
W planach jest 10 podcastów. Na razie dostępne są trzy. Kolejne będą pojawiały się w każdy wtorek. Ponadto, „Sztuka Łączenia” przygotowuje spoty filmowe poświęcone rodzinie oraz sesje zdjęciową dla rodzin i par, które myślą o założeniu rodziny.