Na Cmentarzu Osobowickim we Wrocławiu odbędą się w piątek (4 listopada) uroczystości pogrzebowe śp. Zofii Teligi-Mertens, córki pochodzącego z Bielin kpt. Stefana Teligi (1896 – 1941) – oficera Wojska Polskiego, dowódcy 25. Pułku Piechoty Legionów. W uroczystościach weźmie udział delegacja władz gminy Bieliny, z wójtem Sławomirem Kopaczem i przewodniczącym rady gminy, Józef Gawęcki.
Zofia Teliga-Mertens była działaczką społeczną, przez lata zaangażowaną w repatriację polskich rodzin z Kazachstanu. Przeżyła koszmar zesłania na Syberię, cały swój majątek oddała polskim rodzinom, które na własną rękę sprowadziła z Kazachstanu. Zmarła w wieku 96 lat.
Dzięki jej staraniom, ponad 200 repatriantów powróciło do Polski, a 50 rodzin otrzymało akty własności mieszkań. W 2011 roku jej działalność charytatywna została przedstawiona w filmie dokumentalnym „Szklane domy pani Zosi”.
W 2013 roku odznaczona Krzyżem Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski. W 2017 roku prezydent Andrzej Duda, za działalność społeczną i charytatywną odznaczył ją Orderem Orła Białego. W 2021 roku otrzymała Medal Stulecia Odzyskanej Niepodległości.
W okresie II RP rodzina Zofii Teligi-Mertens osiedliła się na Wołyniu, gdzie jej ojciec, Stefan Teliga, pochodzący z Bielin, za zasługi w wojnie polsko-bolszewickiej otrzymał majątek w Woli Rycerskiej. W trakcie II wojny światowej rodzina została zesłana w głąb ZSRR. Stefan Teliga zmarł, zanim dotarł do armii Władysława Andersa.
Zofię Teligę-Mertens wraz z matką wywieziono do Kazachstanu. W 1946 roku osiedliła się we Wrocławiu, gdzie ukończyła studia rolnicze i obroniła doktorat. Do czasu przejścia w 1981 roku na emeryturę pracowała m.in. w piśmie „Gromada – Rolnik Polski”.
Zofia Teliga-Mertens nigdy nie zapomniała o bielińskiej ziemi i korzeniach swoich przodków. Współpracowała z prezesem Towarzystwa Przyjaciół Bielin, Andrzejem Drogoszem, w ramach opracowywania licznych publikacji. Udostępniała wiele dokumentów źródłowych i fotografii z prywatnych albumów rodzinnych.
Uroczystości pogrzebowe śp. Zofii Teligi-Mertens oraz jej ojca śp. Stefana Teligi będą miały charakter państwowy. Urna z prochami zmarłej spocznie przy urnie z ziemią z Bielin, z ówczesnego majątku Teligów. To wymowny symbol przywiązania do ziemi swoich przodków.