20 osób zostało wyróżnionych w 20. Ogólnopolskim Konkursie Plastycznym „Sztuka Osób Niepełnosprawnych”, organizowanego przez PFRON. W tym roku konkurs odbył się pod hasłem „Świat za sto lat”. W sumie wpłynęło prawie 100 prac w pięciu kategoriach: malarstwo i witraż, rysunek i grafika, rzeźba kameralna i płaskorzeźba, tkanina i aplikacja oraz fotografia.
Andrzej Michalski, dyrektor świętokrzyskiego oddziału PFRON informuje, że celem tego konkursu jest propagowanie sztuki osób z niepełnosprawnościami. – Dzięki możliwości wyrażenia przez nich swojej twórczości, mogą się otworzyć. Mogą również wyrazić siebie, rośnie w nich poczucie własnej wartości, zaspokajane są ich potrzeby samorealizacji, czy samooceny. Generalnie chodzi o pobudzenie aktywności do rehabilitacji społecznej, dodał Andrzej Michalski.
Jedną z osób, która wzięła udział w konkursie jest Marzena Pocheć, podopieczna Warsztatu Terapii Zajęciowej w Starachowicach, która przygotowała pracę zatytułowaną „Kosmiczna oaza”.
– Moja praca przedstawiała domy i drzewa. Tkałam ją przez kilka miesięcy. To trudne zadanie, ale cieszę się, że udało mi się ją skończyć na czas, mówiła Marzena Pocheć.
Konkurs pokazuje, że osoby z niepełnosprawnością mają wrażliwość artystyczną, potrafią przelać na płótno, czy zamknąć w rzeźbie, to co przeżywają – przyznał senator Krzysztof Słoń z Prawa i Sprawiedliwości.
– To jest wyjątkowy rodzaj sztuki, bo sztuki autentycznej. Tutaj nie ma mowy o podróbkach, o kiczu. Każda z osób niepełnosprawnych w swoje dzieło wkłada właściwie całe swoje emocje, całego siebie. To w tych pracach widać, dodał Krzysztof Słoń.
Autorzy nagrodzonych dziś prac otrzymali bony finansowe w wysokości 300 zł. Ponadto wezmą udział w ogólnopolskim etapie konkursu.