Powiat starachowicki realizuje pilotażowy program zapobiegania samobójstwom, który zakłada edukację psychologiczną i społeczną w różnych grupach wiekowych. Teraz w planie jest organizacja warsztatów dla osób udzielających pomocy.
Jak wykazują dane Głównego Urzędy Statystycznego, w latach 2020-21 liczba prób samobójczych wśród dzieci i młodzieży wzrosła o 70 proc., z kolei w grupie seniorów do samobójstw dochodzi o 50 proc. częściej. Przyczyny tego zjawiska są bardzo złożone, a w pomoc powinni być zaangażowani ludzie różnych profesji. Mówiła o tym Elżbieta Pryciak ze Stowarzyszenia Bezpieczny Powiat Starachowicki.
– Trzeba utworzyć punkt interwencji kryzysowej, który będzie odpowiadał na zapotrzebowanie obecnych czasów. Ten, który funkcjonuje teraz ma bardzo wiele zadań, a wciąż za mało pracowników. Chcemy z grupy osób uczestniczących w warsztatach „wyłuskać” takie, które będą mogły pracować z osobami po próbach samobójczych – wyjaśniła.
Starosta starachowicki Piotr Ambroszczyk podkreślił z kolei, że polityka społeczna wymaga dużego zaangażowania ze strony władz.
– Tematyka samobójstw wciąż jest mało znana, a jednocześnie problem narasta i trzeba się z nim uporać. Stąd nasze działania, również finansowe, bo do 330 tys. zł zwiększyliśmy dotację na współpracę z organizacjami pozarządowymi – powiedział.
W planie są szkolenia dla nauczycieli, instruktorów grup młodzieżowych i senioralnych, ale także dla policjantów, strażaków i dziennikarzy, po to, aby problem samobójstw był znany dla jak najszerszej grupy ludzi. Celem warsztatów będzie wypracowanie metod pomocy. Bardzo często bowiem rodzina lub funkcjonariusze nie wiedzą, do kogo zwrócić się o doraźną pomoc. Podczas warsztatów wypracowywana zostanie także baza danych, kontaktów i miejsc, do których będzie można zgłosić się po pomoc. Warsztaty odbędą się 18 listopada.