Konsultacje z lekarzami, dietetykiem, darmowe badania. Akcja „Biała sobota w świecie ciszy” zorganizowana przez Świętokrzyskie Centrum Onkologii spotkała się z pozytywnym odbiorem.
Głównym celem spotkania profilaktyczno-edukacyjnego, które odbyło się w Zespole Placówek Szkolno-Wychowawczych przy ulicy Jagiellońskiej 30 w Kielcach, było przybliżenie osobom głuchym i niedosłyszącym, profilaktyki onkologicznej. Badania, konsultacje i wykład edukacyjny prowadzili pracownicy Świętokrzyskiego Centrum Onkologii, mówi rzecznik placówki Izabela Opalińska.
– Dzięki obecności tłumacza polskiego języka migowego (PJM), wiele osób dzisiaj znalazło odpowiedź na nurtujące je pytania w zakresie profilaktyki onkologicznej i nie tylko. Wielu tragedii można by uniknąć, gdyby kobiety i mężczyźni mieli świadomość wagi samobadania, które stanowi pierwszy, podstawowy krok w profilaktyce – dodaje rzecznik.
Mimo prowadzonych kampanii edukacyjnych, osoby głuche lub niedosłyszące wciąż boją się badań profilaktycznych. Jak mówi Anna Kwiatkowska, współorganizatorka spotkania, prezes Fundacji Centrum Nauki i Rozwoju Żuraw, osoby głuche często są niepewne, dlatego potrzebne są tego typu przedsięwzięcia jak „Biała sobota w świecie ciszy”.
– Ponad 30 osób zjawiło się na spotkaniu mimo obaw, które im towarzyszyły. Chętni uczestniczyli w wykładach, badaniach i sygnalizowali, że chcą więcej takich akcji. Ludzie niesłyszący czy słabo słyszący to są osoby, które potrzebują wsparcia przeważnie tłumacza języka migowego. To on najlepiej ich zrozumie i pomoże przełamać barierę komunikacyjną, która wytwarza się na linii pacjent-lekarz – zaznacza współorganizatorka akcji.
W regionie świętokrzyskim rak prostaty jest najczęściej występującym nowotworem złośliwym u mężczyzn, natomiast u kobiet rak piersi. Organizatorzy zapowiadają powtórzenie spotkania wiosną.