Od ćwierć wieku pomaga młodym ludziom spełnić marzenia o aktorstwie. Teatr „Pegaz” działający przy Kieleckim Centrum Kultury obchodzi 25-lecie istnienia i zaprasza do wspólnego świętowania jubileuszu.
Początek tej sceny sięga 1997 roku, kiedy Andrzej Skorupski – dramaturg, scenarzysta i reżyser, ogłosił nabór do teatru młodzieżowego. Jak wspomina, wcześniej pracował z dziećmi w teatrze „Kropelka humoru”.
– Przyszło mi do głowy, żeby prowadzić teatr młodzieżowy, studencki. Ogłosiłem nabór, zgłosili się chętni. Początkowo nie wiedziałem co mamy grać, zacząłem szukać jakiejś odpowiedniej sztuki, ale nie mogłem znaleźć. Policzyłem ile jest tych osób. Pamiętam, że było 13 i postanowiłem napisać sztukę samemu, na 13 osób. I tak się zaczęło – wspomina.
Z amatorskiego teatru na zawodową scenę
Tak, jak sam mówi przez przypadek narodził się teatr autorski. Od tego czasu stworzył ponad 30 przedstawień. Przynajmniej jedno w sezonie, a czasami zdarzało się, że było ich aż trzy.
Andrzej Skorupski przyznaje, że praca nie jest łatwa. Młodzi ludzie uczą się w różnych szkołach, mają swoje zobowiązania, wyjeżdżają z Kielc na studia. To sprawia, że trudno powtarzać spektakle i ich żywot jest krótki, ale jak podkreśla reżyser najważniejsze jest, że pomaga młodym ludziom spełnić ich marzenia o byciu aktorem.
– Są utalentowani młodzi ludzie, ale często nie mają gdzie zacząć. Na przykład w 2007 roku przyszła do mnie mama z synem i tak do teatru trafił Marcel Sabat. Potem skończył łódzką „Filmówkę” i od razu dał się poznać szerokiej publiczności ze swojej roli w filmie „Kamienie na szaniec” – zaznacza.
Przykładów osób, które były w „Pegazie”, a dziś występują na zawodowej scenie jest o wiele więcej. Troje będzie okazja poznać podczas spotkania jubileuszowego, w etiudach pokazanych w pierwszej części wydarzenia. Jedną z nich jest Anna Iwasuta – dobrze znana kieleckiej publiczności, aktorka Teatru Lalki i Aktora „Kubuś” im. Stefana Karskiego w Kielcach.
U boku Jana Englerta
Z kolei Paweł Brzeszcz jest dziś aktorem Teatru Narodowego w Warszawie. Andrzej Skorupski pamięta, jak przyszedł do „Pegaza”.
– Nauczycielka zapytała mnie, czy 17-letni chłopak może przyjść do teatru, bo jest laureatem jakiegoś stypendium. Zgodziłem się. Za pierwszym razem nie dostał się do Akademii Teatralnej w Warszawie, ale za drugim już tak. W przygotowaniach pomagał mu aktor, którego poznał tutaj. Przez rok studiował w Kielcach na pedagogice i wtedy znalazł sobie mieszkanie blisko KCK-u, żeby mieć blisko na próby. Dlaczego o nim mówię? Bo obecnie jest w Teatrze Narodowym w Warszawie. Jan Englert przyjął go na pełen etat. To pochodzący z Sędziszowa Paweł Brzeszcz. Bardzo ułożony, solidny chłopak. W Teatrze Narodowym gra w „Marii Stuart” oraz w „Dekalogu”, występuje obok najbardziej znanych aktorów w Polsce – zauważa.
W jubileuszowej etiudzie wystąpi także Karol Czajkowski – były aktor „Pegaza”, absolwent wydziału wokalno-aktorskiego Akademii Teatralnej w Warszawie. Można zobaczyć go w wielu serialach. Gościnnie gra w Teatrze TeTaTeT Teresy i Mirosława Bielińskich, gdzie występuje w spektaklu „Teściowe wiecznie żywe”.
Prapremiera „Gonitwy”
Jak wyjaśnia Andrzej Skorupski, etiudy będą trwały kilka minut, a po nich będzie projekcja reportażu o Teatrze „Pegaz”. Natomiast w drugiej części odbędzie się prapremiera przedstawienia „Gonitwa uczuć w aktorstwie i rzeczywistości”.
– Sztuka napisana dla młodzieży, o ich problemach miłosnych, egzystencjalnych, o marzeniach i pragnieniach oraz ich weryfikacji przez rzeczywistość. Będą sytuacje śmieszne, wesołe, ale będą także piosenki. Nikt się nie będzie nudził – zapewnia autor i reżyser.
Andrzej Skorupski zaprasza do udziału w wydarzeniu.
– Chciałbym zaprosić byłych aktorów „Pegaza”, ale nie tylko, bo również miłośników teatru na uroczystość 25-lecia istnienia Teatru „Pegaz” w KCK, a jednocześnie do obejrzenia prapremiery nowego spektaklu – zachęca.
Wydarzenie odbędzie się w niedzielę (6 listopada) o godz. 17.00, na Małej Scenie Kieleckiego Centrum Kultury. Wstęp jest wolny.