W ostrowieckim BWA można oglądać nową wystawę. Tym razem prezentują się dwie artystki: Anna Wolska i Justyna Grodecka.
„Przestrzeń barw” i „Copyright by Justyna Grodecka” to dwie odrębne ekspozycje, które uzupełniają się pod względem przekazu, zwraca uwagę dyrektor BWA w Ostrowcu Justyna Łada.
– Anna Wolska odwołuje się do sztuki unistycznej operującej kolorem. Z kolei Justyna Grodecka eksploruje siebie jako artystkę, zajmuje się szeroko rozumianym prawem autorskim – wyjaśnia.
Dodatkowo BWA prezentuje dwie inne wystawy, czyli „I Am My Family” Rafaela Goldchaina oraz ZAAM Marka Cecuły. Pierwsza z nich to rodzinny album tradycyjnych fotografii portretowych z niekonwencjonalnym akcentem. Łączącym ogniwem jest sam autor. Widzimy go jako ciotki, czy wujków, rabina, czy pannę młodą. Z kolei Marek Cecuła skupia się na maskach, które mają skłonić odbiorcę do refleksji. Obie te wystawy są odniesieniem do 80 rocznicy zagłady getta w Ostrowcu Świętokrzyskim.
W niedzielę (6 listopada) wystawa czynna jest do godz. 17.00.
Justyna Grodecka – ur. 1998 w Warszawie. Artystka multidyscyplinarna. Dwukrotna laureatka „Stypendium Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego za wybitne osiągnięcia”. Laureatka Stypendium przyznawanego przez Marszałka Województwa Mazowieckiego. Czterokrotna laureatka „Stypendium Rektora dla najlepszych studentów ASP w Warszawie”. Studia na Wydziale Grafiki na Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie (Magister Sztuki z oceną celującą) i wydziale Freie Kunst na Akademie der BildendenKünsteMünchen, Monachium. Praca magisterska pt. „Copyright (C) Justyna Grodecka” otrzymała najwyższą ocenę pomimo bycia postrzeganą jako kontrowersyjny manifest artystyczny Justyny Grodeckiej; praca wzbudziła skrajne emocje. Na temat instalacji multimedialnej „Copyright (C) Justyna Grodecka” artystka udzieliła wywiadu Legalnej Kulturze. Laureatka wielu nagród, m.in. prestiżowej nagrody KTR 2021 za obrazy olejne w kampanii o międzynarodowym zasięgu medialnym „Obraz pokolenia Z” Zalando; nagrody Generali; nagrody Danfoss; nagrody BWA Ostrowiec; nagrody BWA Rzeszów. Swoje prace prezentowała na wielkoformatowych muralach, plakatach, banerach, ekranach, chodnikach w przestrzeni miejskiej w całej Polsce, w tym w metrze warszawskim. Organizowała wystawy i wydarzenia artystyczne popularyzujące kulturę. Brała udział w akcjach performatywnych i artystycznych zaangażowanych w tematykę społeczną, tj. dążenie do pokoju, problemy mniejszości społecznych, prawo autorskie twórców. Tworzyła animacje/video, które były prezentowane w Internecie i telewizji, w tym na kanale TVP Kultura.
Anna Wolska – Artystka interdyscyplinarna, absolwentka warszawskiej ASP, doktor sztuki (Wydział Sztuki UJK w Kielcach). Wykładowca Warszawskiej Szkoły Filmowej oraz Wydziału Sztuki Mediów ASP w Warszawie, gdzie prowadzi autorską pracownię „Kreacja artystyczna” oraz wykłada zagadnienia dotyczące budowy scenariusza i montażu wideo na kierunku Niestacjonarnym. Od dwóch dekad dr Anna Wolska zajmuje się również promocją i animacją kultury, przez piętnaście lat prowadziła przy ZPAF OW galerię – Galerię Obok ZPAF, która programowo skupiała się na promocji „młodej fotografii”. W 2010 roku otrzymała Nagrodę Specjalną Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego „za szczególny wkład w promocję polskiej fotografii”. Dr Anna Wolska na swoim koncie posiada ponad sto projektów kuratorskich, w tym wystawy indywidualne, festiwale, przeglądy, konkursy, wystawy międzynarodowe (Rok Polski w Hiszpanii i Danii). Pomimo tak szerokich zainteresowań dr Anna Wolska hołduje tradycyjnemu malarstwu rozumianemu jako intelektualna gra na płaszczyźnie w obrębie barwy i materii.