503 fotografie i 21 filmów wideo, autorstwa łącznie 134 twórców zostało zgłoszonych do 5. Międzynarodowego Biennale Fotografii Definicja Przestrzeni 2022. Najlepsze prace, wybrane przez jury, można już oglądać w Galerii Górnej Biura Wystaw Artystycznych w Kielcach.
W tej przestrzeni prezentowanych jest 119 fotografii 77 autorów i 10 filmów 8 osób. Wyborem prac oraz laureatów konkursu zajęła się komisja w składzie: przewodniczący – Chris Niedenthal – angielsko-polski artysta fotografik, fotoreporter związany z magazynami Newsweek, Time, Der Spiegel, Geo i Forbes; Katarzyna Łata – artystka grafik i fotografik, członek Rady Artystycznej ZPAF oraz Stanisława Zacharko-Łagowska – historyk sztuki, krytyk sztuki, artystka fotografik, członek Rady Artystycznej ZPAF, dyrektor BWA w Kielcach.
Pokazali współczesne tematy
Katarzyna Łada przyznała, że artyści wykazali się dużą pomysłowością, więc oglądanie prac nie nużyło. Bardzo owocne były też obrazy jury, które okazało się bardzo zbieżne w swych ocenach.
– To było bardzo przyjemne, że mogliśmy tyle naprawdę ciekawych zdjęć zobaczyć. Myślę, że absolutnie wspaniałym jest fakt, że na tej wystawie mamy bardzo różnorodne fotografie, że faktycznie twórcy wzięli sobie głęboko do serca temat „Definicja przestrzeni” i nie mamy tu tylko pejzaży, które jak najbardziej moglibyśmy kojarzyć z Kielcami, nie mamy tutaj tylko architektury, ale jest tu naprawdę bardzo dużo tej przestrzeni w wyobraźni, i bardzo dużo tej przestrzeni z człowiekiem – zauważyła.
Stanisława Zacharko-Łagowska dodała, że wystawa pokonkursowa „Definicja przestrzeni” wiele mówi o artystach, ale też o czasach, w których żyjemy.
– Zawsze staramy się wyłonić z tej prezentacji tematu oryginalne definicje przestrzeni, ale z tych fotograficznych definicji wyłaniają się problemy, którymi zajmuje się współczesny człowiek, czym żyjemy. Artyści, jak lakmusowe papierki, reagują na to, co się dzieje wokół, ale jest to też ich odzwierciedlenie samych w sobie. Jest dużo oryginalnych zdjęć, bardzo ciekawie podanych, zaprojektowanych, bo ta strona artystyczna też była dla nas bardzo ważna – zaznaczyła.
Nagrodzeni artyści
Najciekawsze prace zostały nagrodzone. Wśród laureatów znaleźli się:
– Grzegorz Tatar za zestaw „Axonometry”, „Na plaży”, „Kingsize”, „Junkyard” – Nagroda Prezydenta Miasta Kielce;
– Grzegorz Piaskowski za fotografię „Stan zjednoczenia” – Nagroda BWA w Kielcach;
– Karolina Grudzień za zestaw „Krajobraz” i „No Space” – Nagroda Wodociągów Kieleckich;
– Jacek Szymański za „Wehikuł” – Nagroda Fundacji im. Kieleckiej Szkoły Krajobrazu;
– Piotr Dras – za „Konie” – Nagroda Fundacji im. Kieleckiej Szkoły Krajobrazu;
– Marcin Wojciechowski – za film wideo pt. „Inside” – Nagroda BWA w Kielcach za film wideo.
Przyznano także sześć wyróżnień w formie medali „Definicja przestrzeni/Space definition”:
– dla Anny Niemiec za zestaw zdjęć: „Filharmonia”, „Linie”, „Balkony”, „Dźwigozaury”;
– dla Krzysztofa Zająca za fotografie „Kontenerowiec”;
– dla Andrzeja Kosikowskiego za fotografię „Michniów”;
– dla Karoliny Karpińskiej za fotografię „Pranie”;
– dla Anny Jakubowskiej za zdjęcie „Polska. Pracownie artystyczne WL4 Gdańsk”;
– dla Axela Czypionki za fotografię „Self-experiments in the higgs-field: Balance”.
„Biało-czerwona” w niecodziennym ujęciu
W kieleckim Biurze Wystaw Artystycznych, ale w Galerii Dolnej można zobaczyć także wystawę zdjęć kieleckiego fotografika, Krzysztofa Zająca, zatytułowaną „Biało-czerwona”. Jak wyjaśnia Stanisława Zacharko-Łagowska, kurator tej ekspozycji, jest to cykl 34 fotografii wielkoformatowych.
– Fotografii inscenizowanych, martwych natur, w których artysta wykorzystał symboliczną moc biało-czerwonej flagi polskiej. Przy pomocy tej flagi i innych znaczących przedmiotów, też nasączonych wielkimi, symbolicznymi odniesieniami, takich jak np. krucyfiks, butelka coca-coli, czy flaga europejska, przedstawił po swojemu, w sposób metaforyczny główne wydarzenia te dalsze i te bliższe z naszej historii, a elementem łączącym jest nasza narodowa tożsamość, i nasze narodowe sprawy, czasami bardzo bolesne, także te bieżące. Warto ją zobaczyć – zachęca.
Autorką trzeciej wystawy, pokazanej w Galerii Małej BWA, jest Ewa Cieniak. Ta prezentacja jest zatytułowana „Woda”.
Wszystkie prace można oglądać do 2 grudnia.