Zagadnieniom małych gospodarstw rolnych poświęcone było spotkanie posła Grzegorza Wojciechowskiego z mieszkańcami gminy Pawłów. Omówiono aspekty nowego Planu Strategicznego dla Wspólnej Polityki Rolnej oraz aktualne problemy, z jakimi mierzą się świętokrzyscy rolnicy.
Grzegorz Wojciechowski jest członkiem Parlamentarnego Zespołu ds. Gospodarstw Rodzinnych. Jak podkreślił, nowy Plan Strategiczny zawiera wiele elementów korzystnie wpływających na rolnictwo, zwłaszcza w małych gospodarstwach. To m.in. zapisy o dobrostanie zwierząt i rolnictwie węglowym.
– W tym przypadku chodzi o podnoszenie poziomu próchnicy w glebie, co zwiększy jej biologiczne możliwości. Omawiamy także zmiany legislacyjne, które umożliwią dynamiczny rozwój gospodarstw rodzinnych i ich bezpieczeństwo. Ten typ rolnictwa ma na celu zapewnienie utrzymania rodzinie, ale także zapewnienie następców. Obserwujemy, że w tym zakresie jest duży problem – dodał.
Organizatorem spotkania był Andrzej Pruś, przewodniczący Sejmiku Województwa Świętokrzyskiego. – Polska jako jedno z pierwszych państw europejskich miała zatwierdzony Plan Strategiczny. My dziś musimy pamiętać o małych gospodarstwach rolnych, które produkują łącznie więcej żywności niż duże przedsiębiorstwa rolne. Musimy znać ich potrzeby i zadbać o ich interesy w nowej perspektywie unijnej – wyjaśnił.
Senator Jarosław Rusiecki mówił, że rodzinne gospodarstwa w północnej części województwa mają kluczowe znaczenie dla tej gałęzi gospodarki. – Dziś mamy okazję zaczerpnąć rzetelnej wiedzy, a to baza do prowadzenia nowoczesnego gospodarstwa, korzystania ze środków unijnych i rządowych – powiedział.
Poseł Krzysztof Lipiec podkreślał, że w naszym województwie jest wiele rodzinnych gospodarstw rodzinnych. – Unia Europejska wzmacnia gospodarstwa rodzinne, przykładem jest Austria, gdzie większość rolnictwa opiera się na takim systemie. Mam nadzieję, że w nowej perspektywie finansowania i u nas ten typ rolnictwa będzie się rozwijał, bo stąd pochodzi dobra, ekologiczna żywność – dodał.
– Gospodarstwa rodzinne są zapisane w konstytucji – mówił poseł Marek Kwitek. – Teraz, w dobie kryzysu, widzimy, jaki potencjał jest w małych gospodarstwach rodzinnych, ale wymagają one wsparcia. Teraz trzeba bardzo uważać na to, co proponuje Komisja Europejska, bo pakiet klimatyczny może być trudny do zrealizowania. Kolejnym ważnym zagadnieniem jest problem następstwa, bo polska wieś się starzeje. Stąd pomoc państwa dla młodych rolników, a przez to działania na rzecz bezpieczeństwa żywnościowego w przyszłości – wyjaśnił.
Marszałek Andrzej Bętkowski podkreślał, że rolnictwo jest ważną częścią gospodarki naszego województwa. – 52 proc. mieszkańców Świętokrzyskiego mieszka na wsi, nie wszyscy oczywiście zajmują się produkcją rolną, ale istotne są także warunki ich życia. Jako samorząd województwa wspieramy budowę dróg dojazdowych do pól, budowę miejsc spotkań na wsiach. Obecnie na terenie województwa działa też około 900 kół gospodyń wiejskich, duże wsparcie płynie też do ochotniczych straży pożarnych. Trzeba wskazać też na działania rządu, np. w przypadku zdarzeń klęskowych pomoc płynie znacznie szybciej niż w poprzednich latach – zaznaczył.
Zdaniem rolników, spotkania takie jak niedzielne są istotne, pozwalają na rozmowy o najważniejszych dla nich sprawach. Krzysztof Cieślik mówił, że najbardziej potrzebna jest stabilizacja. – Potrzebna jest w zakresie cen nawozów, środków produkcji, ale także cen płodów rolnych. Lubię pracować w gospodarstwie, ale chciałbym mieć pewność, że dzięki temu utrzymam rodzinę – podkreślił.
Zgodnie z zapowiedziami podobne spotkania mają być organizowane w przyszłości.