Prawie 80 proc. młodych użytkowników sieci przyznaje, że spotkało się z agresją online, skierowaną przeciwko swoim znajomym ze szkoły lub z klasy, a co piąty nastolatek, w internecie doświadczył osobiście różnych form przemocy. Takie są dane Urzędu Marszałkowskiego Województwa Świętokrzyskiego.
Renata Janik, wicemarszałek województwa świętokrzyskiego informuje, że coraz więcej dzieci i młodzieży staje się ofiarami nie tylko cyberprzemocy, ale także przemocy słownej, czy psychicznej, zadawanej przez swoich rówieśników.
– Obserwujemy zjawiska, które nasiliły się w czasie pandemii. To przemoc wśród dzieci i młodzieży. Dlatego ważne jest, by mówić o tym problemie i szukać jego rozwiązania. Pamiętajmy, że przemoc może być nie tylko w świecie realnym, ale także w wirtualnym, z którego potem przenosi się do rzeczywistości – dodała Renata Janik.
Anita Majkowska, prezes Stowarzyszenia „Bezpieczny Dom”, a zarazem dyrektor Akademickiego Młodzieżowego Ośrodka Wychowawczego w Podzamczu przyznaje, że przemoc pojawia się już wśród przedszkolaków.
– To na początku jest przemoc słowna, ale też wykluczenie z zabawy drugiego uczestnika. To także jest forma przemocy, która w przyszłości może się tylko nasilić. Dlatego my, już dzieci w szkołach staramy się uświadamiać na temat tego zjawiska – dodała Anita Majkowska.
Ilona Anczarska, psycholog, która pracuje w Warszawie w dwóch ośrodkach wsparcia psychologicznego przyznaje, że w porównaniu z 2018 rokiem zgłasza się do niej trzy lub nawet cztery razy więcej pacjentów w młodym wieku.
– Przed pandemią, w społeczeństwie była mniejsza świadomość tego, co daje np. pomoc psychologiczna. Dzieci często pomiędzy sobą naśmiewały się z rówieśnika, który szukał pomocy u specjalisty. Dlatego panowało przekonanie, że lepiej do psychologa nie chodzić. Natomiast kryzys pandemiczny spowodował większą swobodę w przyznawaniu się do tego, że człowiek ma z kimś kłopot – mówi Ilona Anczarska.
O formach walki z przemocą rozmawiają dziś w Kielcach specjaliści podczas konferencji „Agresja, prześladowanie dzieci i młodzieży – przyczyny, profilaktyka, pomoc”, której organizatorem jest Urząd Marszałkowski Województwa Świętokrzyskiego.