10 listopada, sokolnicy oficjalnie otrzymają certyfikat potwierdzający wpis polskiego sokolnictwa ma listę niematerialnego dziedzictwa kulturowego UNESCO.
Uroczystości pod honorowym patronatem Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego oraz Ministerstwa Klimatu i Środowiska odbędą się w Pińczowie, podczas obchodów 50-lecia klubu Polskiego Związku Łowieckiego Gniazdo Sokolników.
Sokolnik Adam Dopierała – nie kryje zadowolenia, że doceniona została piękna polska tradycja jaką jest m.in. „układanie” czyli oswajanie, budowaniem więzi człowieka z ptakiem, a następnie polowanie.
– Mamy swój język sokolniczy, muzykę i utwory sokolnicze, stroje, wszystko to co składa się na ten dobry wizerunek sokolnika i na to co robi. Wszystkie ptaki drapieżne, które z nami polują są objęte ochroną gatunkową – zaznacza.
Adam Dopierała dodaje, że wpisanie na listę UNESCO Polskiego Sokolnictwa to ogromny sukces, ale i satysfakcja. Dodaje, że zostało zauważone nie tylko na forum krajowym, ale i światowym.
– To podkreślenie, że to co robimy jest naszą wspaniałą narodową tradycją. Daje nam jednocześnie pewność, że możemy kontynuować nasze dzieło, zachować je w Polsce dla przyszłych pokoleń.
W Polsce jest obecnie ponad dwustu sokolników.
Uroczyste rozpoczęcie obchodów zaplanowane jest na godz. 10.00. Pół godziny później nastąpi wręczenie certyfikatu wpisu polskiego sokolnictwa na listę UNESCO.
10 listopada nastąpi także otwarcie trzydniowych 48. Międzynarodowych Łowów z Sokołami. Inaugurację polowań zaplanowano na godz. 11.45. Z kolei o godzinie 12.30 – odbędzie się koncert muzyki myśliwskiej i pokaz sokolniczy.
Razem z Polską na listę UNESCO wpisano też sokolnictwo Irlandii, Słowacji, Chorwacji, Kirgistanu oraz Holandii. Decyzję o tym podjął Międzyrządowy Komitet ds. Ochrony Niematerialnego Dziedzictwa Kulturowego podczas 16. sesji w Paryżu.
Sokolnictwo to jeden z najstarszych sposobów polowań. Jego największy rozkwit w Polsce nastąpił za czasów Jagiellonów. Na skutek popularyzacji broni palnej, jego popularność malała. W XIX wieku i w pierwszej połowie XX wieku sokolnictwo było uprawiane już tylko przez nielicznych. Odrodzenie sokolnictwa w Polsce nastąpiło w latach 70. XX wieku.