Nie zoperujemy nosa, kolana czy tarczycy w Mazowieckim Szpitalu Wojewódzkim w Siedlcach. Lecznica wstrzymuje planowe przyjęcia pacjentów. To ze względu na przekroczenie ryczałtu w ramach umowy szpitalnej i brak środków NFZ na zapłaty za nadwykonania.
Lecznica wstrzymała planowe przyjęcia pacjentów do końca tego roku. – Zostały one wstrzymane z uwagi na przekroczenie ryczałtu w ramach umowy z NFZ. W tej chwili do końca września jest to ponad 11 mln nadwykonań, co stanowi 113 procent całego ryczałtu – mówi rzeczniczka Barbara Jakubczyk.
– Nie zamykamy jednak całkiem szpitala – uspokaja rzeczniczka.
– Te wstrzymania nie dotyczą planowanej diagnostyki leczenia chorób nowotworowych, świadczeń nagłych, pilnych, kontynuacji leczenia oraz świadczeń, które są rozliczane w ramach odrębnego finansowania. To są takie hospitalizacje, jak leczenie dzieci, leczenie zaćmy, porody, zawały. To nie jest tak, że zamknęliśmy cały szpital. Poradnie działają normalnie – wskazuje.
– Spodziewamy się, że w podobnej sytuacji będzie więcej szpitali – przyznaje Elżbieta Lanc z zarządu województwa.
– Jest bardzo dużo nadwykonań, a dlaczego? Dlatego, że w czasie pandemii w zasadzie pacjenci nie przychodzili z tym, co jest najważniejsze. Stworzyły się bardzo duże zaniedbania, duże kolejki, jakieś ważne zabiegi, ważne operacje były wykonane – mówi.
Jak dowiedziało się RDC, NFZ zapłaci za nadwykonania, jeśli szpital dośle dokumentację i rachunek. W zależności od tego, jak szybko wpłyną środki. lecznica odmrozi planowe przyjęcia.