Od poniedziałku (14 listopada), mieszkańcy Kielc będą mogli składać wnioski o zakup węgla w preferencyjnych cenach. Dzisiaj (wtorek, 8 listopada) na stronie Urzędu Miasta pojawi się wzór takiego dokumentu, wraz z regulaminem. To jedyne pewniki, ponieważ przedstawiciele władz Kielc wciąż nie wiedzą, ani gdzie, ani kiedy opał będą rozprowadzać.
Wnioski będą przyjmowane w papierowej wersji w siedzibach Urzędu Miasta w Rynku i na ulicy Strycharskiej. Wnioski można złożyć również w wersji elektronicznej, za pośrednictwem platformy e-PUAP. Po weryfikacji, mieszkańcy będą musieli dokonać opłaty za węgiel na specjalnie utworzone konto bankowe, bądź dokonać opłaty przelewem pocztowym.
Sam odbiór opału, to dla kieleckich urzędników wciąż zagadka. Zastępca prezydenta, Agata Wojda mówi, że miasto ma kontaktować się z dwiema spółkami Skarbu Państwa: Polską Grupą Górniczą i Węglokoksem.
– Kluczowa informacja to, skąd gmina Kielce będzie mogła ten węgiel odebrać i to jest dzisiaj jeszcze znak zapytania. Nie wiemy, w którym miejscu będzie węgiel do odbioru, dlatego też nie jesteśmy w stanie precyzyjnie oszacować, jaki będzie koszt jego przywozu – mówi.
Jak mówi wiceprezydent, miasto ma w gotowości spółkę komunalną do dystrybuowania węgla, czyli Miejskie Przedsiębiorstwo Energetyki Cieplnej. Są również zainteresowane prywatne spółki.
– Na tym etapie zgłosiło się 6 składów węgla. Dziś po kilku spotkaniach i turze rozmów co do kosztów, organizacji logistyki, mamy deklarację o 4 składach węgla, które podały już swoje pierwsze wyceny i kalkulacje i podtrzymują chęć wejścia w ten proces. Dałoby to możliwość zorganizowania czterech punktów w mieście, z których mieszkańcy będą mogli węgiel fizycznie odebrać. Dzisiaj wchodzimy w kwestie formalne, tak aby nie zmarnować tego czasu, a liczymy na to, że w momencie, kiedy mieszkaniec dostanie do ręki zaświadczenie, to będzie też ten czas, kiedy będzie mógł podjechać i węgiel odebrać – dodaje Agata Wojda.
W Kielcach przyjmowanie wniosków rozpocznie się w przyszły poniedziałek. Tymczasem, w Ostrowcu i Starachowicach można je już składać, a w Skarżysku i Sandomierzu procedura rozpocznie się w tym tygodniu. W Ostrowcu cena tony węgla to 1899 złotych. Ile opał będzie kosztował w Kielcach, nie wiadomo.