– To jak Polska walczy z kryzysem gospodarczym i wzrostem cen energii nie leży w kompetencjach Komisji Europejskiej. Są to kompetencje polityki krajowej, dlatego to my zdecydujemy jaki będzie kształt tych rozwiązań prawnych przyjmowanych w tym zakresie przyjmujemy – stwierdził w Raporcie Parlamentarnym na antenie Radia Kielce wiceminister spraw zagranicznych Piotr Wawrzyk.
Świętokrzyski parlamentarzysta odniósł się w ten sposób do zarzutów Komisji Europejskiej, która kwestionuje rozwiązania zawarte w rządowej tarczy antyinflacyjnej. Wątpliwości mają przede wszystkim dotyczyć obniżenia podatku VAT na nawozy, gaz i paliwa stałe.
– Komisja Europejska doskonale zdaje sobie sprawę z tego, że polski rząd najwcześniej ze wszystkich zastosował różnorodne metody walki z inflacją i wzrostem cen energii. Po drugiej KE zdaje sobie sprawę, z tego, że w Polsce zbliżają się wybory parlamentarne i myślę, że tego typu działań, kwestionujących decyzje polskiego rządu ze strony polityków z Brukseli może być coraz więcej. Celem jest doprowadzenie do takiej sytuacji, w której będzie mogła wygrać opozycja, poprzez stworzenie wrażenia, złych relacji między obecnym rządem a Unią Europejską. Takie działanie nie jest jednak rolą Komisji Europejskiej – dodaje.
W ocenie Piotra Wawrzyka, brak wypłaty Krajowego Planu Odbudowy dla Polski jest elementem gry politycznej jaką stosują politycy unijni.
– Jeżeli najpierw przewodnicząca KE Ursula von der Leyen najpierw ogłasza w Warszawie, że polski Plan Odbudowy jest dobry, akceptuje go, mówiąc, że nie będzie problemu z wypłatą pieniędzy. Po czym wraca do Brukseli i po tym jak dowiaduje się, iż zbierane są podpisy za jej odwołaniem ze stanowiska, nagle zmienia zdanie w sprawie polskiego KPO. Świadczy to tylko o jednym, działania podejmowane przez Komisję Europejską mają wyłącznie charakter polityczny a nie prawny- twierdzi.
W drugiej części programu przeznaczonego na swobodną wypowiedź, Piotr Wawrzyk zaznaczył, że wszystkie uprawnienia Unii Europejskiej i jej instytucji wynikają wprost z jej traktatów. Kompetencje czy to KE czy innych organów Wspólnoty nie mogą być poszerzane w sposób poza traktatowy. Jeżeli Komisja chce w jakichś sprawach się wypowiadać, do której nie ma uprawnień, niezależnie czy dotyczy to kwestii sądownictwa czy kwestii podatkowej konieczna jest zmiana traktatu i zgoda wszystkich państw członkowskich – ocenił.
RAPORT PARLAMENTARNY
W nowym programie Polskiego Radia Kielce przedstawiamy aktywność parlamentarzystów z naszego regionu. Jakie są ich opinie na bieżące tematy, czym chcieliby się podzielić ze swoimi wyborcami? Zapraszamy do słuchania od wtorku do piątku o godz. 13.45.