„Żeby zdążyć opowiedzieć” – to tytuł filmu dokumentalnego, który premierę miał dziś w Wojewódzkim Domu Kultury w Kielcach. Obraz powstał, podczas zwycięskiego projektu własnego wojewodów, Wieloletniego Programu Niepodległa na 2022 rok.
Film został zrealizowany przez Stowarzyszenie „Sztuka Łączenia”. Za reżyserię odpowiadała Aleksandra Niemczyk, która wyjaśnia, że tytuł obrazu przekazuje ważną ideę.
– Żeby świadkowie historii, żyjący jeszcze w naszym regionie, mieli szansę opowiedzieć o swoich doświadczeniach bardzo trudnych, związanych z wojną, i żeby ta opowieść została gdzieś zapisana, żebyśmy mogli zdążyć to zobaczyć, wysłuchać. Ale to nie jest film o datach i o nazwiskach. To jest film o ludziach, o emocjach ludzi, którzy mieszkają blisko nas, a często w naszym pędzie i codzienności brakuje nam czasu, żeby ich wysłuchać – tłumaczy.
Na ekranie pojawia się pani Kalinka, która przeżyła zsyłkę na Sybir, mieszkanka Kielc, a także pani Zosi i pani Marysia, które ocalały z pacyfikacji w Michniowie i nadal w nim mieszkają. Jest także powstaniec warszawski pan Andrzej i pan Mieciu, który nie czuje się na swoje 101 lat. Bohaterką jest też ośmioletnia Antosia, która pyta o te trudne doświadczenia we właściwy sobie sposób.
Pomysł obrazu wyszedł ze Świętokrzyskiego Urzędu Wojewódzkiego. Jak podkreśla wojewoda świętokrzyski Zbigniew Koniusz, w tym roku obchodzimy 100-lecie służby cywilnej.
– Z tej okazji został przygotowany również spot, który przedstawia skrawek codzienności ludzi, którzy są w służbie i ich codzienności, która jest wielowymiarowa – zaznaczył
Obraz „Żeby zdążyć opowiedzieć” będzie prezentowany w ośrodkach kultury w powiatach województwa świętokrzyskiego. Twórcy planują go także zgłosić do udziału w festiwalach.