33 lata temu upadł Mur Berliński. Z tej okazji, w Uniwersytecie Jana Kochanowskiego odbywały się wykłady poświęcone temu wydarzeniu. Do Kielc przyjechała Cornelia Pieper, konsul generalna Republiki Federalnej Niemiec. Mówiła o wspólnej przeszłości naszych narodów oraz o wyzwaniach, które przed nami stoją.
– 33 lata temu upadł Mur Berliński. Nie byłoby to możliwe, gdyby nie Polacy, gdyby nie „Solidarność”. Bo „Solidarność” była ruchem wolności – podkreślała Cornelia Pieper.
Jak dodała konsul, teraz jest czas, aby pokazać europejską solidarność i wspólnie przeciwstawić się rosyjskiej agresji na Ukrainę. – Ukraina należy do Europy, musi być wolna i mam nadzieję, że bardzo szybko stanie się członkiem Unii Europejskiej – mówiła.
Doktor Donata Wójcik z Instytutu Językoznawstwa i Literaturoznawstwa przypomniała, że spotkania związane z obaleniem Muru Berlińskiego i kulturą niemiecką, to tradycja kieleckiej uczelni. – Już w roku 2019, w okrągłą, 30. rocznicę organizowaliśmy wydarzenia związane z tą ważną datą dla Europy, ale też dla Polski. Niemcy są naszym najbliższym sąsiadem, dlatego warto uczyć się języka niemieckiego – stwierdziła dr Donata Wójcik.
Profesor Beata Wojciechowska, dziekan Wydziału Humanistycznego podkreślała, że temat relacji polsko-niemieckich jest istotny, nie tylko dla żaków filologii germańskiej. – Dla bardzo szerokiej rzeszy studentów jest to ważne, bowiem powstanie „Solidarności” oraz upadek Muru Berlińskiego to jedne z najważniejszych wydarzeń XX wieku – tłumaczyła.
Profesor Stanisław Głuszek, rektor UJK zapowiedział, że w przyszłości możliwe będzie utworzenie kierunków, które współpracowałyby z uczelniami z Niemiec.
– Nasza uczelnia jest otwartą i ma nastawienie międzynarodowe. Jesteśmy gotowi otwierać studia dualne, gdzie absolwenci mogliby na przykład mieć dyplomy nasze i niemieckie – tłumaczył rektor.
W wydarzeniu brali udział również uczniowie szkół średnich, którzy zastanawiają się nad studiowaniem germanistyki. Jan, z VI Liceum Ogólnokształcącego im. Juliusza Słowackiego mówił, że interesuje się zarówno językiem jak i kulturą Niemiec, a wykład Cornelii Pieper poruszał te zagadnienia. – Usłyszeliśmy bardzo dużo opowieści na temat relacji polsko-niemieckich, bardziej w kontekście relacji społecznych niż państwowych – stwierdził uczeń „Słowaka”.
Do UJK przyjechali również przedstawiciele szkół spoza naszego województwa. Anita Herka-Ubysz germanistka ze Szkoły Podstawowej nr 1 w Szydłowcu powiedziała, że w jej jednostce działają klasy językowe, a placówka współpracuje z UJK w kwestii nauki języka niemieckiego.
Z kieleckim uniwersytetem współpracuje również Szkoła Podstawowa nr 2 w Szydłowcu. – Nasi uczniowie mogą brać udział w warsztatach językowych w Kielcach, ale zajęcia są prowadzone również w naszej szkole – stwierdził Krzysztof Ubysz, dyrektor placówki.