Świętokrzyskie Centrum Matki i Noworodka oraz Szpital im. św. Aleksandra w Kielcach rozpoczęły współpracę z Publicznym Bankiem Komórek Macierzystych, funkcjonującym przy Regionalnym Centrum Naukowo–Technologicznym w Podzamczu koło Chęcin.
Celem tej placówki jest pobieranie i przechowywanie krwi pępowinowej od mieszkanek naszego regionu. Kobiety rodzące we współpracujących szpitalach będą mogły bezpłatnie oddać krew pępowinową, która również bezpłatnie będzie przechowywana w Podzamczu – informuje Krzysztof Ołownia, pełniący obowiązki dyrektora banku.
– Krew pępowinowa, a ściślej mówiąc wyizolowane z niej komórki macierzyste są coraz częściej stosowane w procesie leczenia, terapii chorób onkologicznych, hematologicznych, chorób o podłożu autoimmunologicznym i szeregu innych chorób. Obecnie z ich wykorzystaniem leczy się ponad 80 ciężkich schorzeń – mówi Krzysztof Ołownia.
Krew pępowinowa jest pobierana w trakcie bezbolesnego, bezinwazyjnego procesu, a następnie jest przewożona do banku w Podzamczu, gdzie istnieje możliwość jej przechowywania przez kilka lat.
– Nasz bank komórek macierzystych jest bankiem publicznym, a więc każdy pacjent tego potrzebujący ma dostęp do jego zasobów. Tym różnimy się od banków komercyjnych. Wartym podkreślenia jest fakt, że akt dobrej woli, którym jest zgoda na pobranie i przechowywanie komórek macierzystych krwi pępowinowej, niejednokrotnie w praktyce oznacza uratowanie zdrowia i życia człowieka – dodał Krzysztof Ołownia.
W Publicznym Banku Komórek Macierzystych w Podzamczu, który działa od 2014 roku, przechowywanych jest już ponad tysiąc preparatów komórek macierzystych.
Regionalne Centrum Naukowo–Technologiczne wznowiło także program badań profilaktycznych, w trakcie których określany jest profil lipidowy. Każdy mieszkaniec województwa świętokrzyskiego bezpłatnie może sprawdzić w swoim organizmie poziom cholesterolu całkowitego, HDL, LDL oraz trójglicerydów. By skorzystać z badania należy się zarejestrować pod numerem telefonu 663 537 050. Rejestracja odbywa się w dni robocze od godz. 8.00 do wyczerpania miejsc. Dziennie na badanie zapisać się może maksymalnie 30 osób.
Natomiast od połowy listopada, centrum w Podzamczu wznowi bezpłatne badania poziomu witaminy D.