Na placu przed budynkiem pińczowskiego „Belwederu” przy ul. Marszałka Józefa Piłsudskiego, stanęła makieta z brązu, która prezentuje Pińczów z „lotu ptaka”, ale z przełomu XVII i XVIII wieku. To jeden z projektów finansowanych z Budżetu Obywatelskiego, a pomysłodawcą jest Pińczowskie Stowarzyszenie Społeczno-Kulturalne Dla Ponidzia.
Jak informuje Justyna Dziadek, dyrektor Muzeum Regionalnego w Pińczowie – model oddaje wygląd najważniejszych zabytków w historii miasta m.in. Pałacu Wielopolskich i zamku pińczowskiego, który nie przetrwał do dziś.
– Możemy też zobaczyć Dom Ariański, klasztor oo. paulinów, który obecnie stanowi siedzibę Pińczowskiego Samorządowego Centrum Kultury oraz muzeum regionalne. Ponadto klasztor oo. franciszkanów, przepiękną zabudowę parku z centralnie umieszczoną fontanną – wymienia.
Makieta Pińczowa została wykonana w skali 1:540. Zamontowano ją na trzech kolumnach z wapienia pińczowskiego, nawiązujących formą do tytułu makiety „Pińczów – Sarmackie Ateny”.
Większości mieszkańców makieta podoba się. Jak mówią, będzie kolejną atrakcją dla turystów i pińczowian.
– Wygląda ciekawie. Makieta została dostosowana do potrzeb osób z niepełnosprawnościami oraz z myślą o osobach niewidzących i niedowidzących, bowiem umieszczono na niej opisy w alfabecie Braille’a. Można zobaczyć jak wyglądała dawniej architektura miasta, a także układ ulic – mówili.
To prawdopodobnie jedna z większych makiet jakie można spotkać w Polsce. Na bokach płyty został umieszczony tytuł makiety z płaskorzeźbą herbu miasta. Wykonawcą jest Michał Wysocki.