„Poznaj historię kieleckich spółdzielni zabawkarskich” – to tytuł wydarzenia, na które zaprasza dziś Muzeum Zabawek i Zabawy w Kielcach. Na dorosłych czeka wykład, a na dzieci warsztaty.
To druga odsłona tej akcji informuje Przemysław Krystian z muzeum. – Mieliśmy już wykład na temat Spółdzielni Zabawkarskiej „Gromada”. Tym razem dr Anna Tyszewicz-Obara opowie o Spółdzielni Pracy Zabawkarsko-Metalowej „Precyzja” oraz „Świętokrzyskiej” Spółdzielni Pracy Przemysłu Zabawkarskiego. One różniły się od siebie. „Gromada” robiła przede wszystkim zabawki drewniane, „Precyzja” – zabawki metalowe, a „Świętokrzyska”– zabawki miękkie, czyli pluszowe – mówi.
Przemysław Krystian dodaje, że spotkania te mają na celu przypomnieć, że Kielce były stolicą polskiej zabawki.
– W samym mieście funkcjonowały trzy spółdzielnie, a oprócz tego działał tu także Krajowy Związek Spółdzielni Zabawkarskich, który legł u podstaw stworzenia dzisiejszego Muzeum Zabawek i Zabawy. Myślę, że warto przypominać tę historię, bo to ciekawa tradycja, historia związana z zabawkarstwem kieleckim. A dodatkowo jest wyjaśnieniem, dlaczego Muzeum Zabawek i Zabawy znajduje się właśnie w Kielcach. To Kielce przez lata kształtowały polski rynek zabawkarski – podkreśla.
Rodzice podczas bezpłatnego wykładu poznają historię i ciekawostki udokumentowane w źródłach, dowiedzą się, z jakimi problemami mierzyli się kieleccy producenci zabawek, jak radzili sobie z niedoborami materiałów lub skąd czerpali inspiracje.
W tym czasie dzieci wezmą udział w warsztatach „Zrób sobie zabawkę”. Własnoręcznie stworzą miękką zabawkę – wielbłąda. Forma stanowi nawiązanie do zabawek produkowanych w „Świętokrzyskiej” Spółdzielni Pracy Przemysłu Zabawkarskiego. Edukatorzy przygotowali wzory, a uczestnicy wybiorą kolory i zdobienia. Każde z dzieci zabierze swoją zabawkę do domu.
Koszt udziału w warsztatach – 20 zł.
Rezerwacja miejsc 690 559 979.
Wykład i warsztaty rozpoczną się o godz. 15.00 w Muzeum Zabawek i Zabawy. Potrwają godzinę.