Od poniedziałku w ośrodkach kultury, w każdym świętokrzyskim powiecie będzie prezentowany film dokumentalny „Żeby zdążyć opowiedzieć”. Premiera obrazu odbyła się 9 listopada w Wojewódzkim Domu Kultury w Kielcach.
„Żeby zdążyć opowiedzieć” przedstawia ludzi doświadczonych wojną. Na ekranie pojawiają się: mieszkanka Kielc Pani Halinka, która przeżyła zsyłkę na Sybir, Pani Zosia i Pani Marysia, które ocalały z pacyfikacji w Michniowie i nadal w nim mieszkają. Widzowie poznają też powstańca warszawskiego Pana Andrzeja, jak również Pana Miecia, który mimo swoich 101 lat, wciąż cieszy się dobrą pamięcią i opowiada o swoich wojennych przeżyciach. Z bohaterami filmu rozmawia też ośmioletnia Antosia.
Reżyserką filmu jest Aleksandra Niemczyk, która wyjaśniła, że nie jest to opowieść o datach i nazwiskach. – To jest film o ludziach, o emocjach ludzi, którzy mieszkają blisko nas, a często w naszym pędzie i codzienności brakuje nam czasu, żeby ich wysłuchać – tłumaczyła.
Film wyprodukowało Stowarzyszenie „Sztuka Łączenia”, które zrealizowało także spot na 100-lecie służby cywilnej. Powstały one w ramach projektu własnego wojewody świętokrzyskiego Zbigniewa Koniusza pn. „W służbie”, dofinansowanego ze środków Wieloletniego Programu Rządowego „Niepodległa” na lata 2017-2022.
Wojewoda Zbigniew Koniusz, podczas premiery mówił, że nieprzypadkowo pokazy filmu odbywają się w pobliżu 11 listopada, czyli Święta Niepodległości.
– Jest to film wpisany w harmonogram świętokrzyskich obchodów dnia 11 listopada. To dobrze, że obchodzimy go razem z osobami, które pamiętają może nie sam moment odzyskiwania niepodległości, ale czas zbliżony do tego, bo pamiętajmy, że niepodległości nie uzyskiwało się z dnia na dzień. To był proces trwający wiele lat, a później wiele lat trwała budowa tej niepodległości, jej umacnianie, aż wybuchła wojna i znowu cały proces się powtarzał – powiedział.
Udział w pokazach jest bezpłatny.
Partnerami projektu były: Muzeum Wsi Kieleckiej, Instytut Pamięci Narodowej Delegatura w Kielcach, Archiwum Państwowe w Kielcach, Kuratorium Oświaty w Kielcach oraz Wojewódzki Dom Kultury w Kielcach.