15 interaktywnych eksponatów z Centrum Nauki „Kopernik” w Warszawie można oglądać w Szkole Podstawowej w Działoszycach. Animatorzy objaśniają działanie eksponatów i pomagają zrozumieć prezentowane zjawiska z dziedziny fizyki, biologii i matematyki.
Dzięki wystawie objazdowej można zobaczyć namiastkę tego, co znajduje się w warszawskiej placówce. Ideą wydarzenia jest zdobywanie przez uczniów wiedzy, poprzez zabawę, podkreśla Katarzyna Wakuluk, edukator z „Kopernika”.
– Dużym zainteresowaniem cieszy się kula plazmowa, łamigłówki, które spędzają sen z powiek naszym zwiedzającym. Są też eksponaty, które badają szybkość reakcji, sprawdzają jak dobrą mamy pamięć. Ponadto można się dowiedzieć jak powstaje film, poznać anatomiczną budowę ciała człowieka i poczuć jak bije nasze serce – wymienia.
Dyrektor szkoły, Marcin Szymbra jest pewien, że Naukobus w Działoszycach to dobry pomysł, bo uczniowie najchętniej i najskuteczniej uczą się przez doświadczenia, obserwacje i eksperymenty.
– Dziś mają ku temu świetną okazję. Myślę, że to ich zachęci do zdobywania wiedzy, poszerzenia swoich horyzontów. Być może w przyszłości zostaną wybitnymi naukowcami – mówi.
Uczestnicy mogli także oszukiwać słuch, wzrok i przypatrywać się wyścigom kulek. Tego typu eksponaty dostarczyły dzieciom niezapomnianych wrażeń. Podkreślali, że świetnie się bawią.
– Jest bardzo dużo ciekawych eksponatów. Warsztaty są bardzo atrakcyjne – mówili.
Dla uczniów i nauczycieli przygotowany został także „Poradnik młodego naukowca”. Znajdują się w nim propozycje doświadczeń, które można samodzielnie przeprowadzić w domu lub w klasie. W poniedziałek (14 listopada) ekspozycja będzie czynna do godz. 14.30. We wtorek (15 listopada) od godz. 8.30 do 12.30.
Naukobus to program Centrum Nauki „Kopernik” oraz Ministerstwa Nauki i Szkolnictwa Wyższego. Dzięki niemu, uczniowie także z małych miejscowości, mogą odkrywać prawa nauki.