Czteroosobowa rodzina polskich repatriantów z Kazachstanu, znalazła nowy dom w Kielcach. Dziś (wtorek, 15 listopada) Państwa Sokołowskich odwiedził wojewoda Zbigniew Koniusz, który wręczył repatriantom oficjalne potwierdzenie nadania obywatelstwa.
Zbigniew Koniusz, podkreśla, że dla Polaków z Kazachstanu powrót do Ojczyzny to rozpoczęcie nowego rozdziału w życiu.
– Decyzja o nadaniu obywatelstwa to zwieńczenie ich starań, które trwały cztery lata. Tak naprawdę trwało to znacznie dłużej, ponieważ począwszy od deportacji i wywózek do Kazachstanu, minął prawie cały wiek. Cieszymy się, że kolejne pokolenia tych, którzy zostali zesłani na wschód wracają do Polski. Bardzo się cieszę, że nasz kraj zapewnia godziwe warunki powrotu dla repatriantów. Zapraszamy wszystkich w sposób odpowiedzialny. Zapewniamy dach nad głową, środki na zagospodarowanie i rozpoczynamy procedurę asymilacji w nowym środowisku i nowym otoczeniu – dodaje.
Państwo Sokołowscy w latach trzydziestych XX wieku żyli w okolicach Kamieńca Podolskiego. W wyniku represji NKWD rodzinę wywieziono do Kazachstanu. Olim Sokołowski, prawnuk zesłańców, przed pandemią uczęszczał do polskiej szkoły w Warszawie. Obecnie kontynuuje naukę w szkole średniej we Włoszczowie. Nastolatek podkreśla, że jest niezwykle zadowolony z nowego domu.
– Powoli poznajemy Kielce, jest tutaj bardzo fajnie. Niezwykle się cieszę, że cała nasza rodzina jest już razem w Polsce. Już nie dzieli nas kilka tysięcy kilometrów, nie musimy latać samolotem, aby się zobaczyć. Nowy dom jest zdecydowanym ułatwieniem dla dziadków, wszystko zmieniło się na plus. Moja babcia porusza się na wózku. W Kazachstanie mieszkaliśmy na drugim piętrze, dlatego cały czas musiała siedzieć w mieszkaniu. Tutaj jest zdecydowanie inaczej. Babcia może swobodnie wyjechać na podwórko, przebywać na świeżym powietrzu, dlatego czuje się zdecydowanie lepiej – opisuje.
W Kazachstanie rodzina Sokołowskich mieszkała w mieście Kokczetaw. Do Polski przyjechała 20 października. Dom dla rodziny Sokołowskich na kieleckim Białogonie przekazało miasto Kielce. Natomiast dzięki dotacji z budżetu państwa w kwocie ponad 216 tys. zł lokal został gruntownie wyremontowany. W sumie w tym roku w regionie rezerwy celowej budżetu państwa przekazano trzy dotacje na pomoc dla repatriantów na kwotę blisko 600 tys. zł.